בעקבות ניסיון הלינץ'
''לסגור את חווארה לנסיעת ערבים''

ח"כ מוטי יוגב לערוץ 7: צה"ל צריך לבדוק את הוראות הפתיחה באש ולעדכן אותן. מקווה שחודש הרמדאן לא יהפוך לחודש של פיגועים.

בני טוקר , כ"ב באייר תשע"ז

חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי), אלוף משנה במילואים, מגיב בשיחה עם ערוץ 7 לניסיון הלינץ' שאירע היום (חמישי) בכפר חווארה בשומרון, כשהמון ערבי תקף באבנים רכב של יהודי תושב איתמר, שנאלץ לצאת מרכבו ולחסל את אחד המחבלים.

"ההסלמה בפיגועי טרור בכבישים ובמקומות נוספים ניכרת בשטח כבר בעת האחרונה, בחווארה זה חזר על עצמו יום אחר יום, וכך בזירות אחרות, יש פצועים, אבל המשוואה הזאת שמצד אחד יש מעט אוזלת יד של גורמי הצבא ומצד שני אזרחים שנאלצים להגן על עצמם ואז נחקרים שעות ארוכות ונשקם מוחרם - זו משוואה מסוכנת שצריך לעצור אותה".

לדבריו זכותו של יהודי להגן על עצמו, "יהודי שמותקף בין אם זה בסכין בשער שכם או שהוא מותקף באבנים או במחסומים כדי לבצע בו לינץ' בתוך הרכב וחייו בסכנה, הבא להרגך השכם להרגו, והוא חייב בהתאם להוראות הפתיחה באש בדיוק כפי שהשוטר או החייל שמצווה על הגנתו, גם הוא חייב בהגנת עצמו. אלה הכללים, זה המוסר הבסיסי, וכל העיסוק בכך צריך להיות הרבה יותר קצר".

ח"כ יוגב קורא לצבא להיערך למצב החדש ולהילחם בטרור, "צה"ל צריך לתפוס את עצמו, לוודא שהוראות הפתיחה באש הן אכן מתאימות לסיטואציות, לוודא שיש מספיק כוחות בשטח כדי להגן על הצירים ועל היישובים, ולסגור את שכם ולסגור את חווארה לנסיעת ערבים. לא יעלה על הדעת שמי שפורע הוא הנוסע ומי שנפגע הוא זה שנעצר".

לדברי יוגב, ועדת החוץ והביטחון תתכנס כדי לדון בהסלמה ביהודה ושומרון, "אינני ממהר להביע עמדות ביקורתיות ביחס לצבא, ויש לי הערכה גבוהה לצה"ל ולמפקדיו אבל המציאות הזאת מחייבת שינוי.

''ביקשתי מיו"ר ועדת חוץ ובטחון ומנהלה לקיים ועדה דחופה על ההסלמה ועל דרכי התגובה של צה"ל ועל הצורך של אזרחים להתגונן, ומדוע לאחר מכן ננקטים פעולות בירוקרטיות שמקשות על ביטחונם של האזרחים. ביקשתי לנהל ישיבת ועדה על ההיערכות לחודש הרמאדן. אם רוצים לשמוח זה בסדר אבל שהחודש הזה לא יהפוך לחודש של פיגועים".

ח''כ יוגב מוסיף, "לא ירתיעו אותנו בשום דבר. ידענו בעבר, אנחנו יודעים היום, וגם נדע בעתיד שלעולם לא תהיה פה מדינת טרור פלסטינית. האחריות הביטחונית בכל יו"ש תישאר לעולם של מדינת ישראל, כך גם על גבולנו המזרחי, ונמשיך לחזק את ההתיישבות וגם את הביטחון בכל מקום".