האוניברסיטה העברית
האוניברסיטה העברית צילום: הדס פרוש. פלאש 90

באוניברסיטה העברית דחו בצהריים (חמישי) את ההאשמות שהוטחו במהלך היום באוניברסיטה מכיוונם של שורת בכירים במערכת הפוליטית ובראשם ראש הממשלה.

"הטקס האקדמי בפקולטה למדעי הרוח התקיים במתכונתו הנוכחית גם בשנים עברו ולא התקבלה כל החלטה חדשה 'לבטל' את שירת ההמנון, על כן אין כל הצדקה לביקורת החריפה המופנית כלפי האוניברסיטה העברית. גם השנה", נאמר בהודעה.

באוניברסיטה התייחסו לשיחתו של נשיא האוניברסיטה עם שר החינוך, "בכל טקס ממלכתי המתקיים באוניברסיטה, מנוגן ההמנון הלאומי של מדינת ישראל כמקובל, והאמור אף הובהר על ידי נשיא האוניברסיטה לשר החינוך בשיחתם. בנוסף, הבהיר הנשיא כי ההחלטה כיצד יש לנהל את מאות הטקסים האקדמיים שמתקיימים באוניברסיטה, נתונה לראשי היחידות הממונות– האקדמיות והמנהליות - וזה שנים שיש מגוון בדפוסי ההתנהלות שלהן".

"האוניברסיטה העברית פועלת לפי חוקי ונהלי המדינה ומוסדותיה תוך שמירה על פלורליזם וכבוד של כל הבאים בשעריה. האוניברסיטה מאפשרת חופש אקדמי וחופש ביטוי בכל מסגרות פעילותה, וערכים אלה הם מאבני היסוד של האוניברסיטה העברית", נמסר עוד.

הבוקר דווח כי המנון המדינה לא ינוגן בטקס הענקת תארי "מוסמך" שיתקיים הערב בפקולטה למדעי הרוח של האוניברסיטה העברית כמדי שנה.

בהקלטות שפורסמו בגלי צה"ל מסבירה עובדת במשרד הפקולטה כי ההמנון הלאומי, התקווה, לא ינוגן בגלל מה שהיא הגדירה, "התחשבות בצד השני", כלומר, בסטודנטים ואורחים הערבים שיגיעו לטקס.

בעקבות הדיווח תקף כאמור ראש הממשלה בנימין נתניהו את האוניברסיטה ואמר, "ההחלטה בפקולטה למדעי הרוח של האוניברסיטה העברית היא מבישה".

"זה שיא של התרפסות, ההיפך מגאווה לאומית", אמר נתניהו והוסיף, "אנחנו גאים במדינה שלנו, בדגל שלנו, בהמנון שלנו".

ראש הממשלה קשר בין ההחלטה ובין חקיקת חוק הלאום, "זה רק מחזק את דעתי להעביר את חוק הלאום שאנחנו מובילים, כדי לעגן בחוק את הסמלים הלאומיים שהם כל כך יקרים לנו".

שר המדע אופיר אקוניס שוחח הבוקר עם נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן ששון, והביע את מחאתו על אי השמעת התקווה.

"התירוץ לאי השמעת ההמנון הלאומי, כדי לא לפגוע ברגשות סטודנטים ערבים, הוא מביך", אמר אקוניס, "רגע ההחלטה הזו, הוא רגע מביש למוסד המפואר הזה". השר ביקש מהנשיא לפעול בהקדם לשינוי ההחלטה.