נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חזר אמש על אמירתו: "חומות עובדות, תשאלו את ישראל". הוא אמר את הדברים בהתייחסות לרעיון להקים חומה לאורך הגבול הדרומי של ארה"ב.

טראמפ אמר את הדברים במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס.

סנטוס נשאל ע"י כתב ABC עד כמה לדעתו החומה המוצעת של טראמפ תהיה אפקטיבית בחסימת פעולתם של הקרטלים של ברוני הסמים.

סנטוס נתן תשובה ארוכה ומפורטת בה שיבח את שיתוף הפעולה בין מדינות בנושא זה, ואז טראמפ התערב ואמר את סיסמתו בת חמש המילים.

ההבטחה לבנות חומה לאורך הגבול עם מקסיקו היתה אחד היסודות של מסע הבחירות שלו לנשיאות. הוא חזר שוב ושוב על הרעיון לבנות "חומה יפהפיה" ואמר כי יאלץ את מקסיקו לשלם עבורה. מידי פעם הזכיר גם את המחסום הדרומי של ישראל כדוגמה.

בנובמבר 2015 אמר טראמפ: "אנשים שגרים במקסיקו ובאסיה באים לכאן ללדת תינוקות כדי שאנחנו נהיה אחראים להם במשך 85 שנה. שאנשים יבואו לארה"ב, אבל בצורה חוקית. חומות עובדות - תשאלו את ישראל".

למרות הבטחותיו – התקציב שאושר באחרונה בקונגרס לא כלל את הקמת המחסום המובטח. הסופרת השמרנית הפופולארית, אן קולטר, ציצה שלשום שפיטורי ראש ה-FBI, ג'יימס קומי, הם ניסיון "להסיח את תשומת הלב מהיעדר ההתקדמות בבניית חומת הגבול".

קולטר גם צייצה את העדכון המתגרה הקבוע שלה לגבי בניית החומה. "קילומטרים שהושלמו אתמול: אפס. קילומטרים שהושלמו מאז ההשבעה: אפס. העדכון הבא מחר".