רחבת הכותל והר הבית
רחבת הכותל והר הבית צילום: Zack Wajsgras, פלאש 90

הממשלה צפויה לאשר בשבוע הבא את הצעתם של שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, שר התיירות יריב לוין וסגן שר הבינוי ג'קי לוי, לבניית מעלית ומעברים תת-קרקעיים להנגשת הרובע היהודי לרחבת הכותל המערבי.

הפרויקט ההנדסי המורכב יאפשר גם לנכים, למוגבלים ולקשישים להגיע בקלות ובביטחה עד לרחבת הכותל המערבי ולרובע היהודי.

במעלית הכותל יושקעו 50 מיליון שקלים, שאת רובם גייסו משרדי הממשלה ובראשם משרד הבינוי והשיכון ומשרד התיירות. לדברי השרים גלנט ולוין, סיבת ההשקעה היא החשיבות ההיסטורית העמוקה של הרובע היהודי ושל הכותל המערבי, והצורך בחיבור הרובע היהודי והכותל והנגשתם לציבור הרחב בכלל, לציבור הנכים והמוגבלים בפרט וכן לעודד תיירים להגיע למקום.

מסמך: שלבי הביצוע של בניית המעלית

מלבד השרים גלנט ולוין, ישתתפו במימון הפרויקט גם משרדי הממשלה של השרים זאב אלקין, מירי רגב, גילה גמליאל וכן המוסד לביטוח לאומי.

על פי התוכנית, פיר המעלית יהיה בעומק של כ-33 מ"ר, תחילתו במפלס הרובע היהודי ברח' משגב לדך והוא ירד עד למפלס הכותל. במקביל, תיחפר מנהרה להולכי רגל באורך של כ-65 מ"ר, שתחבר בין היציאה מהמעלית לרחבת הכותל בנקודת הבידוק הביטחוני.

יואב גלנט
יואב גלנט צילום: מרים צחי

לדברי השר גלנט, "המוסר היהודי מתחיל בכותל המערבי – לב ליבו של העם היהודי. כאשר ישנם כאלה המנסים לערער על שייכות הכותל לעם היהודי ולריבונות הישראלית, אני וחבריי גאים להוביל את המהלך של חיזוק נוכחותם של כל היהודים במקום הקדוש הזה, כולל ציבור הנכים, המוגבלים והקשישים".

בהקשר זה ציין עוד גלנט כי "רק סמלי זה שההחלטה מתקבלת על רקע ביקורו של נשיא ארה"ב בכותל המערבי וסמוך ליום שחרור ירושלים. ממשלת ישראל אומרת בקול ברור וצלול: עיני העם היהודי היו נשואות לירושלים ולכותל המערבי במשך 2,000 שנות גלות. כעת, מדינת ישראל לא רק מצהירה על שייכותו הכותל אליה, היא גם משקיעה בכך משאבים".

שר התיירות יריב לוין, אמר כי "מעלית הכותל היא פרוייקט יוצא דופן ביחודיות שלו ובמשמעות שלו בהנגשת הכותל המערבי, אחד מהאתרים התיירותים הקדושים והחשובים בישראל, לכל אזרח ותייר שירצה לבקר בו.

''פרוייקט חשוב זה מצטרף לתנופת הפיתוח ולפעולות שמבצע משרד התיירות, כמו הרכבל המתוכנן בירושלים, על מנת להקל על המבקרים ועל התיירים הרבים המגיעים לארץ, ולהפוך את חווית התיירות לנוחה ומהנה", אמר לוין.

יריב לוין
יריב לוין צילום: הדס פרוש, פלאש 90

עוד בתוכנית ההנגשה של הכותל: בניית קומת כניסה בשטח של כ- 158 מ"ר שתשמש בתחילה כשדרת חנויות ובעתיד, עם הקמת תחנת רכבת תת קרקעית לכותל, יותקנו בה מדרגות נעות שיובילו אל תחנת הרכבת. כחלק מהפרויקט, תיבנה גם קומה עליונה, מעל קומת הכניסה, בשטח של 335 מ"ר.

בקומה זו ייבנה אולם רב תכליתי, אשר ישמש לפעילויות ולכנסים. הפרויקט יבוצע באמצעות החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי של משרד הבינוי והשיכון, וייתכן שהיא גם תהיה אחראית על תחזוקת המעלית.