נשיא ארה"ב בסעודיה:
אם נהיה מאוחדים, לא יביסו אותנו

נאומו הראשון של טראמפ מחוץ לגבולות ארה"ב התאפיין במתקפה נגד ארגוני הטרור ובהבעת תקווה שהכוחות המתונים באזור יחתרו לשלום.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה באייר תשע"ז

טראמפ במהלך נאומו בסעודיה
טראמפ במהלך נאומו בסעודיה
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשא הערב (ראשון) את נאומו הראשון מחוץ לגבולות ארה"ב בו קרא להכריז על חיזבאללה כארגון טרור.

הוא הישווה בין חמאס, חיזבאללה, דאע"ש ואל קאעידה וצין כי "הארגונים האלה אחראים להרס חלומות של דורות".

"אם נהיה מאוחדים, אף אחד לא יוכל להביס אותנו. נקים קואליציה שתיאבק בטרור של מדינות כמו איראן שמפסקות מימון ובסיס גיוס לטרוריסטים מכל העולם", הוסיף טראמפ.

הוא התייחס לסכסוך הישראלי פלסטיני וטען כי "שיתוף פעולה של שלוש הדתות יהפוך את השלום באזור לאפשרי - כולל את מיצוי המגעים בין ישראל והפלסטינים. מכאן אני יוצא לישראל ושם אפגש במטרה לקדם את השלום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן".

לדבריו, "ארצות הברית מעוניינת שהאזור ישגשג ויושגו בו שלום וביטחון".

בארגון הטרור חמאס דחו את ההשוואה שערך בנאומו טראמפ בין חמאס, חיזבאללה, דאע"ש ואל קאעידה. "הנאום מראה כי טראמפ מוטה לטובת ישראל", אמרו גורמים בחמאס.

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, אמר בתגובה לנאום כי "הנשיא טראמפ הניח יסודות למהלך איזורי דרמטי, מהלך שאני מאד מאמין בפוטנציאל העצום שלו ואשר אני תומך ביצירתו ושוקד עליו זה זמן. יש היום תשתית ביטחונית ואינטרס אזורי משותף ליצור את קואליצית המתונים".

"אני קורא לראש הממשלה להצטרף לקואליציה האיזורית הזו וברור שחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים הוא תנאי לגיבוש קואליציה אזורית שישראל שותפה לה. אלה ימים של מנהיגות. אסור לאפשר לראש הממשלה להמשיך ולפספס הזדמנות בגלל הפחד מבנט ואימת רגב", דברי הרצוג.

הוא הוסיף כי "יש בישראל גוש פוליטי גדול שתומך בניצול ההזדמנות הנדירה הזו במזרח התיכון. אני מתכוון ליצור שיתוף פעולה חוצה מפלגות, שימנע מנתניהו להקים הלכה למעשה את המדינה הדו-לאומית".