מפוני עמונה חיים בצפיפות בלתי נתפסת

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו מספר על הקשר של הרבנות ללשכת עורכי הדין, על דאגתו ממצב מפוני עמונה. והוא גם מעביר מסר לנשיא טראמפ

חזקי ברוך , כ"ה באייר תשע"ז

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו פתח את הכנס השנתי ה-17 של לשכת עורכי הדין באילת.

בראיון לערוץ 7 סיפר הרב על הקשר של הרבנות ללשכת עורכי הדין, שימוש עורכי הדין והשופטים במשפט עברי, על השבת האחרונה בה התארח הרב לאו בישוב בית אל ועל הביקור בעפרה במגורים הזמניים של מגורשי עמונה.

הרב פותח ומספר על הקשר ההדוק בין לשכת עורכי הדין לרבנות. "בכל שנה אני מגיע לכאן וזה חשוב ומשמעותי, כי מדובר במערכות של מדינת ישראל וטוב שיש סינכרון. נתתי דוגמא שאנחנו פסקנו לגבי סרבן גט ובמקביל בית משפט לענייני משפחה מאפשר לו לפגוש את הילדים שלו. חוסר הסינכרון הוא בעוכרינו וטוב שאנחנו נפגשים ומלבנים סוגיות יחד. בדרך הזאת גם פותרים הרבה בעיות".

"חוק המדינה הוא החוק המחייב וכולנו אזרחי מדינת ישראל", מוסיף הרב לאו.

עד כמה משפט עברי הווה חלק מהפסיקות והטיעונים במערכת המשפטית?

"זו סוגיה לא פשוטה. יש להגדיל את הידע במשפט העברי, כדי שהוא יהיה חלק מתוך חוקי מדינת ישראל. אנחנו מתפללים ל'השיבה שופטינו כראשונה' - ואני מקווה שבאמצעות זאת נחוש את היותה של מדינתנו מדינה יהודית".

בשבת האחרונה השתתף הרב הראשי בשבת בבית אל וסיפר על התחושות. "זו התרגשות רבה. אתה רואה אנשים שלפני 40 שנים התחילו מחול ומשממה - ופתאום המקום מתפתח ונעים לפגוש את הנוער הנפלא. אני זוכר את בית אל מהטירונות".

במוצאי השבת ביקר הרב את מתיישבי עמונה. "הגעתי למדרשת עפרה וראיתי את הצפיפות הלא נתפסת של מתיישבי עמונה. אסור שזה יהיה. ישנה התחייבות של ממשלת ישראל ואני מקווה שהיא תממש אותה. בתוך חדר שאמור להיות לבני נוער, יש ילדים ולהורים אין פרטיות. אני מקווה שהממשלה תיתן את המענה הנכון כדי להשיב את האנשים ליכולת לחיות חיי משפחה וקהילה".

הרב דוד לאו מסיים במסר לנשיא טראמפ לקראת בואו לישראל. "אני מקווה שעצם הגעתו זה ביטוי נוסף לידידות בין ארה"ב לישראל - ובהחלט ידידות בין עמים זה דבר שכולנו שואפים אליו".