מקסיקו: "ליהודים 'כח רב מדי' בעסקים"

הסטריאוטיפ השלילי לפיו ל"יהודים יש כוח רב מדי בעולם העסקים" רווח בקרב 56 אחוזים מכלל האוכלוסיה המקסיקנית

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ז באייר תשע"ז

מקסיקו: "ליהודים 'כח רב מדי' בעסקים"-ערוץ 7
בעיית אנטישמיות. נתניהו ונשיא מקסיקו
צילום ארכיון: קובי גדעון, לע"מ

רוב אוכלוסיית מקסיקו מאמינה כי ליהודים יש כח "רב מדי" בעסקים - כך עולה מסקר שנערך לאחרונה בחסות הליגה נגד השמצה.

סקר מדד ה- 100 העולמי של הליגה נגד השמצה שנערך במקסיקו העלה כי 35 אחוזים מכלל האוכלוסיה הבוגרת במקסיקו – שהם כ-31 מיליון בני אדם – מצדדים בעמדות אנטישמיות לעומת 24 אחוזים בסקר דומה שנערך לפני שלש שנים.

הסטראוטיפ השלילי הנפוץ ביותר הוא לפיו ל"יהודים יש כוח רב מדי בעולם העסקים", רווח בקרב 56 אחוזים מכלל האוכלוסייה המקסיקנית - עליה של 40 אחוזים לעומת המגמה שנרשמה ב-2014.

ממצאי המחקר מצביעים על ההאטה הכלכלית וחוסר היציבות הפוליטית והחברתית כמי שמניעים אנשים לחפש שעיר לעזאזל, כאשר אלו שנוטים להביע פסימיות רבה ביותר בנוגע למצב הכלכלי הם גם לרוב אלו שבקרבם נפוצים ביותר הרגשות האנטישמיים.

"בעוד שהקהילה היהודית של מקסיקו משגשגת וחווה אנטישמיות לעיתים רחוקות בלבד, העמדות שנותרות ביסוד החברה ממשיכות להוות מקור לדאגה ובפרט אלו הקשורות לכמה מהסטראוטיפים האנטי-יהודיים הנושנים", אמר ג'ונתן גרינבלט מנכ"ל הליגה למניעת אנטישמיות.

עוד הוא הוסיף כי הממשלה המקסיקנית חייבת להתייחס לעניין בכובד הראש המתבקש. "הדרגים הגבוהים ביותר של השלטון כבר אישרו את מחויבותם המתמשכת למאבק באנטישמיות ובכל הצורות של שנאה ואפליה. הם גם ממשיכים לקיים שיתוף פעולה הדוק עם המנהיגות של יהדות מקסיקו בשורה של נושאים"

הקהילה היהודית במדינה מוערכת בכ- 50,000 נפשות, שרובם מתגוררים בעיר הבירה מקסיקו סיטי.