הניצולה הוצגה בפני טראמפ ובכתה

הנשיא ביקש ביקור מקוצר, ובהנהלת יד ושם החליטו להתמקד בסיפורה של קרבן אחד, אסתר גולדשטיין הי"ד.

גיא כהן , כ"ז באייר תשע"ז

בפמליית נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ביקשו שהביקור שלו במוזיאון השואה "יד ושם" יהיה ביקור מקוצר בן כחצי שעה, ובהנהלת יד ושם החליטו להתמקד בסיפורה של קרבן אחד, אסתר גולדשטיין הי"ד.

"סיפורה של ילדה נוגע בכל אחד, לא רק בנשיא", הסבירה יונה קובו, תחקירנית תערוכות אינטרנט ביד ושם, לסוכנות הידיעות JTA. "אסתר וחברותיה היו כל כך עדינות ונאיביות ומתוקות. הן גם היו מאוד אינטליגנטיות ובוגרות, וחונכו על מנהגים יהודיים, כמו כיבוד אב ואם".

מרגוט הרשנבאום, בת 87, אחותה הקטנה של אסתר, היתה הניצולה היחידה ממשפחתה. היא תרמה ל"יד ושם" את ספר הזיכרונות של אחותה, והעניקה את ההעתק לנשיא טראמפ.

בסוף הביקור לחץ הנשיא את ידה של הרשנבאום והצטלם עמה ביחד עם רעייתו. הרשנבאום בכתה מהתרגשות במעמד.

הפרק הראשון ביומן של אסתר נכתב ב-1937, כשהיתה בת 11. האחרון נכתב ב-1942, בגטו של ריגה, בלטביה, כחודש לפני שנרצחה. גם חברותיה לכיתה כתבו בספר הזכרונות. אחת מהן, בת 16, כתבה: "אהבי את החיים ואל תפחדי מהמוות. האמיני בה' ובעתיד טוב יותר". הוריה ואחיה הצעיר נספו אף הם בשואה, אך האחות מרגוט ניצלה כשהועברה לאוסטרליה במסגרת מבצע להצלת ילדים – "קינדרטרנספורט" – שנערך בחודש יוני, 1939.

"התרגשתי מאוד כששמעתי שיד ושם החליט להעניק העתק של האלבום האישי של אחותי לנשיא ארה"ב, מר דונלד טראמפ", כתבה הרשנבאום ל-JTA. "תמיד רציתי לוודא שזכרה של אסתר וגורל משפחתי לא יישכחו לעולם. זו הסיבה שבגללה החלטתי לתרום את האלבום ליד ושם".