תפילה מיוחדת נערכה לכבוד 50 שנה להתיישבות בגולן
תפילה מיוחדת נערכה לכבוד 50 שנה להתיישבות בגולן צילום: מדרשת הגולן

עשרות אנשים התכנסו הבוקר (רביעי) לתפילת שחרית של יום ירושלים, בבית הכנסת העתיק "קשתות רחבעם" באום אל קנטיר שברמת הגולן.

בתפילה שנערכה על ידי המועצה דתית ברמת הגולן, נכחו רבה של רמת מגשימים הרב יהושע ון דייק, רבה של חיספין הרב אהרון אייזנטל, ורבה של נוב הרב אורי סדן. התפילה לוותה בשירה וניגונים, והודיה גדולה על נס מלחמת ששת הימים ועל פריחתה של רמת הגולן בחמישים השנים שעברו מאז.

עודד פורת, מנהל מדרשת הגולן, אמר, "העמידה בתפילה בצוותא בבית כנסת גולני עתיק ותיקי הגולן, בני הדור השני והשלישי שבגולן, תושבים חדשים ותלמידי מוסדות חינוך המגיעים מכל רחבי הארץ ללמוד דווקא בגולן, יוצקת תוכן נוסף אל יום זה. כשאנו עומדים, פנינו אל ירושלים ואנו חוזים בהיכלית ארון קודש עתיקה ומפוארת שנבנתה לפני 1500 שנים, נוצרת משמעות מחודשת הן לקשר האמיץ בין הגולן המרוחק לירושלים, כפי שנטבע במטבעות המרד של גמלא העתיקה בכיתוב 'לגאולת ירושלים הקדושה', והן למושג 'ירושלים- בירת הנצח של עם ישראל' ".

בית הכנסת העתיק באום אל קנטיר, הוא אחד מבתי הכנסת המרשימים והמפוארים ביותר מתקופת המשנה והתלמוד, והיווה מרכזו של כפר יהודי באזור. עד מלחמת ששת הימים שכן במקום כפר סורי, שהשתייך למחוז קוניטרה בסוריה. עם שחרור הגולן נערכו במקום חפירות ארכיאולוגיות. בין הממצאים שנחשפו היו תבליטים, קשתות ועיטורים, אך המיוחד והנדיר ביותר היה ה'היכלית' – גומחא לארון הקודש, והוא בית הכנסת הקדום היחיד בו נתגלה ממצא כזה.

כדי להמשיך את חשיפת אתרי המורשת בגולן ולהעצים את החיבור של התושבים לקרקע, מדרשת הגולן, רשות העתיקות ומועצה אזורית גולן, עורכות חפירות ארכאולוגיות יחד עם תלמידי בתי הספר באזור. החפירות מתבצעות בשלושה בתי כנסת עתיקים הנחשבים אתרי ארכיאולוגיה מרכזיים בגולן: חיספין, קצרין העתיקה ומג'דוליה.

צילום: מדרשת הגולן
צילום: מדרשת הגולן
צילום: מדרשת הגולן