חסידי סאטמר מפגינים בניו יורק.
חסידי סאטמר מפגינים בניו יורק. צילום: רויטרס

המקל והגזר - גרסת הקיצונים: לאחר חודשים של עימותים בין הפלגים הקיצונים במגזר החרדי לצה"ל, יוזם אחד משני פלגי חסידות סאטמר בארה"ב 'מענק לעריק החרדי'.

במסגרת היוזמה יוענק 100 דולר לכל יום בו העריק החרדי ייאלץ לשבת בכלא הישראלי בגין עריקותו.

לדברי גורמים בחסידות סאטמר, אברהם צבי פרידמן, איש 'העדה החרדית' המתגורר בבית שמש שנעצר לפני שלושה חודשים ונשפט ל-74 ימי מאסר בגין עריקותו זכאי למענק בן 7,400 דולר.

יש לציין כי גם בין הפלגים הקיצונים שוררים חילוקי דעות באשר לדרכי המחאה נגד הגיוס החרדי לצה"ל. לפני כחודשיים תקף אחד מאדמו"רי מסאטמר את אנשי 'הפלג הירושלמי' על אופי המאבק שהם מסגלים לעצמם נגד גיוס בחורי הישיבות לצה"ל.

לטענתו, אנשי 'הפלג הירושלמי' נוהגים "בהפקרות", כלשונו על השתוללותם בכבישי ישראל. בנאום שנשא לחסידיו תהה כיצד הם מרשים לעצמם לעצור כבישים ולהפריע לתושבים בשגרת יומם ובשם המלחמה בגיוס.

"הם לא קנאים. הם חדשים שאין להם מסורת איך להילחם", אמר האדמו"ר מסטאמר. "כבר מעל שישים שנה נלחמים בציונים אבל לא היתה הפקרות כזו".

בנאומו אמר כי אנשים ממהרים ללימוד, לעבודה ולא יעלה על הדעת להשבית את המרחב הציבורי. "תארו לעצמכם כאן בניו יורק לסגור את לי אווניו, בדפורד אבניו, או את הבי קיו אי (כביש ראשי החוצה את ויליאמסבורג)".