האלוף יואב מרדכי
האלוף יואב מרדכיצילום: חזקי עזרא

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, העניק אמש ראיון לרשת BBC בערבית, במהלכו תקף את התנהלות שלטון חמאס בעזה

לשאלת המגישה האם ישראל החליטה האם היא תפסיק להעביר חשמל לרצועת עזה או לא, השיב מרדכי, "ישראל היום היא היחידה שמספקת חשמל לרצועת עזה. תחנת החשמל לא עובדת וגם הקווים מדרום לא מעבירים חשמל. יש 125 מגה שמגיעים מישראל. יש גם החלטה של הממשלה הישראלית להגדיל זאת בעוד 100 מגה, אבל למרבה הצער יש בעיות פנימיות בין חמאס ברצועת עזה לבין הרשות הפלסטינית בראמללה וזה הביא להחלטה של הרשות לא לממן את החשמל".

"ישראל תאלץ להפחית את החשמל מרצועת עזה", אמר מרדכי. "למרבה הצער חמאס לוקחת מדי חודש 100 מיליון שקל מהעם ברצועה: מהסחורות, מהמסים של כל הפלסטינים העשוקים ברצועה וזה לא מגיע לרשות הפלסטינית. הסיבה לכך היא שחמאס מעדיף שהכסף ילך למנהרות, לחפירות ולארגון. ישראל היא זו היחידה שמספקת חשמל לרצועה. זה אומר שרצועת עזה תלויה לגמרי בתחום החשמל על ישראל".

אלוף מרדכי הוסיף, "אם החשמל הולך למנהרות ולפתחי חאמד, הבכיר בחמאס שיש לו ארבע נשים, שלוש בתים וחשמל 24 שעות ביממה, ולשני מיליון פלסטינים יש ארבע שעות חשמל ביום. זה הגיוני? זה סדר העדיפויות של חמאס עם העם?".

בתגובה לדברים שאלה המראיינת את מרדכי, "אתה אומר שמנהיגי חמאס יש להם 24 שעות ביממה חשמל ולאזרחים יש שש שעות. כלומר אתה מודה בכך שאתם נכשלים בהעברת החשמל לאזרחים הפלסטינים ולא למנהיגי חמאס. הכל בגלל המצור, לא?".

מרדכי השיב לטענה בשלילה, "לא! זה בגלל סדר העדיפויות של חמאס. החמאס מעדיף את האינטרסים שלו, האינטרס של המפקדים שלו. לכל פעיל יש גנרטור עם פיוז ולאחר מכן נותנים לעם. אנחנו לא נכשלים, זה חילוקי דעות בין חמאס לרשות הפלסטינית".

המראיינת הוסיפה והקשתה על מרדכי, וטענה כי הרשות הפלסטינית לא אמרה אף פעם בפומבי שהיא ביקשה מישראל להפסיק לספק לרצועת עזה חשמל והיא לא אמרה באף אירוע שהיא תפסיק להעביר את הכספים המיועדים לאספקת החשמל לרצועה. מרדכי השיב לה כי קיבל מכתב רשמי מהרשות הפלסטינית. "הממוצע החודשי 125 מגה שאנחנו מעבירים לרצועה עולה 40 מיליון שקל. הרשות הפלסטינית שלחה מכתב רשמי שבו היא אומרת שהיא מעוניינת להעביר 25-30 מיליון שקל. המשמעות היא שיהיה צמצום חשמל לרצועת עזה. זו סוגיה פנים-פלסטינית ולא ישראלית-פלסטינית. אני רוצה להעביר נקודה חשובה, חמאס מעדיף את האינטרס שלו לפני האינטרס של העם ברצועת עזה".

"אתה (מרדכי - ע"ב) אמרת באירוע קודם שישראל לא תפסיק את הזרמת החשמל כדי לשמור על חיי אדם. עכשיו האם אתם יכולים להחליט להפסיק את הזרמת החשמל ובכך אתם יודעים, לפי ההצהרה שלך, שחיי האדם שם בסכנה?", שאלה המראיינת ומרדכי השיב "אנחנו נוריד את כמות החשמל לפי המימון שייקבע. אני אומר, אם חמאס תחליט שהחשמל שנכנס במקום שילך לפתחי חאמד ויחיא סינוואר ילך לבתי חולים ולאזרחים ובמקום שהמזוט ילך למנהרות לגנראטורים לא תהיה שום בעיה לעם ברצועה. כמו שטראמפ אמר בסעודיה בנאומו מדובר בארגון טרור והוא צריך לחשוב על סדר העדיפות של העם קודם כל".