האשמות קשות. מפגינים נגד הדסה
האשמות קשות. מפגינים נגד הדסהצילום: הדס פרוש. פלאש 90

ביום חמישי אושרה בבית הדין האזורי לעבודה התפטרותם של רופאי המחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים בבית החולים הדסה. המשמעות היא שבעוד כשבוע יעזבו הרופאים את המחלקה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אורי יקיר מועד הורי המחלקה ומי שקיים שיחה נוקבת מאוד עם מנהל בית החולים הפרופ' זאב רוטשטיין.

יקיר, המעדיף את הגדרתו כ'אביה של עדי המתמודדת על מחלת הסרטן', אומר: "קיבלנו גושפנקה של נשיא בית הדין שבדק את הנושא ושאל שאלות נוקבות את הרופאים ואת פרופ' רוטשטיין ואמר שהרופאים עושים את מה שנדרש מהם ומגיע להם הוקרה על כך, ולא להתנכל אליהם כמו שליצמן מנסה לסגור להם את בתי החולים האחרים. הם פועלים לפי צו מצפונם והמקצועיות שלה הם מחויבים".

באשר לאופן בו הוא רואה את המתרחש בימים האחרונים, אומר יקיר: "אנחנו מבינים שהרופאים הולכים הביתה כי ליצמן החליט שמעדיפים את תיירות המרפא ואת הכסף הגדול של הרוסים על פני הישראלים. הוא מוכן שילדים יהודים ימותו כי חשובה לו הבראת הדסה", מטיח יקיר, "אנחנו תוהים מה צריך לקרות במדינה? אולי שאשת ראש הממשלה שחשוב לה ילדים והנשיא יתערבו".

כשנשאל מה לטעמו אמור להביא לראשיתו של פתרון אומר יקיר: "שליצמן ישים בצד את האמירות כאילו מדובר ברופאים נוטשים שעשו פוטש על רוטשטיין, אלא שמדובר ברופאים שניתן לסמוך עליהם וילדים טהורים שהגורל התאכזר אליהם וצריכים את הסיכוי הטוב ביותר להחלים. הפתרון צריך להיות קודם בכך שהרופאים האלה שמכירים את הילדים ימשיכו לטפל בהם, ומכאן נמשיך לשאלת האיפה".

יקיר מתייחס גם להצעתו של מנהל בית החולים 'שיבא' לשליחת רופאים מבית החולים שלו לירושלים על מנת להעניק רצף טיפולי לילדים החולים, "זה פתרון הזוי שלא עומד בסטנדרטים מקצועיים מינימאליים", קובע יקיר, "הייתי שואל את ליצמן אם הוא מוכן כל שבוע להחליף אדמו"ר, אז בטח כשמדובר בילדים חולי סרטן שזקוקים לאנשים שהם סומכים עליהם ומכירים אותם. המערכת צריכה להתעשת ולומר שהרופאים הללו הם שיטפלו, ואחר כך יימצא המקום, בהדסה או בשערי צדק".

"ליצמן יצא בשבוע שעבר ואמר שלא יושתלו ילדים במחלקה למבוגרים, אבל מצד שני כשאנחנו דורשים את שערי צדק, הוא אומר שאין מחלקה ובאותה נשימה הוא אומר שרק מי שהוכשר לטיפול בילדים המטו-אונקולוגים יטפל בהם, ואנחנו שואלים: בהדסה היום אין מספיק אחיות ואין רופאים לטפל בכמות של החולים שנמצאים שם, האם המשמעות היא שהוא ימשיך לטפל בתיירות מרפא בכל מחיר, למרות שזה פוגע בילדים היהודים, או שהוא יאמר שצריך לשבת עם האנשים ולמצוא להם פתרון. הוא לא יושב איתם בכלל".

ומה לגבי הילדים הפלשתיניים שמגיעים לבית החולים? "ההבדל בין התיירות מרוסיה לפלשתינים – ואני אומר כאב ששייך לעם היהודי – כשאני רואה ילד מרמאללה שהנסיעה מרמאללה לירושלים היא נסיעה קצרה אני מבין למה הוא רוצה להגיע לכאן, אבל כשיש חולה ברוסיה אני לא מבין למה אומרים שרק הדסה יכולה להציל אותו.

"בואו נאמר את האמת - אם הייתי מביא לליצמן 400 חולים מסודן שזקוקים להשתלת מח עצם הוא היה פותח מחלקה? לא. התשובה היא שמחפשים רק את הכסף. גם מהפלשתינים מקבלים כסף. אני יודע שבשניידר לא מקבלים פלשתינים כי יש חוב של כסף. רוטשטיין לא יכניס אף אחד בלי שייכנס מכך כסף".

על ההגדרות שלו את מנכ"ל בית החולים כתאב בצע נשאל יקיר אם הוא אינו מאבד את אהדת הציבור למאבקו. "כששמענו לפני כשנתיים שהוא מונה למנכ"ל הדסה אמרתי שהביאו מישהו עם קבלות בניהול בית חולים, אבל יש מי שמראים לציבור את מה שהם רוצים כמו חוסר הגירעונות, וכך גם ליצמן יראה שהוא מסדר CT או MRI אבל לא יראו דברים אחרים, כמו איך הוא מגיע לזה שאין גירעונות ולשאלות על ניתוחים פרטיים ותיירות מרפא שאושרו ועוד.

"אנחנו נאבקים על החיים של הילדים שלנו ואין מקום להתייפייפות. אלה אנשים רעים שלא אכפת להם שילדים ימותו בגלל כסף. רוטשטיין הוא אלוף בניהול עסקי ולא מעניין אותו הילדים".

ממשיך יקיר במתקפה הישירה על מנהל בית החולים ומציין כי השומר מסך בסלולארי של הפרופ' הוא תמונתו של ילד חולה מרוסיה שניצל על ידיו. "אני הייתי מצפה שישים שם ילד יהודי חולה שעוד לא הבריא ויחשוב מה אני עושה יותר טוב כדי להציל אותו. לזה הוא קיבל את המנדט. המנדט הוא לא להציל את הילדים הרוסים. הוא קיבל מנדט להציל את הדסה בשביל הילדים היהודים ואם אחר כך הוא רוצה להיות אור לגויים, בבקשה אבל לא במחיר חיי ילדים יהודים".

ממשרד הבריאות נמסר בהתייחס לדברים כי "שר הבריאות יעקב ליצמן העביר למנהל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, מסמך הנחיות בנוגע להתנהלות המחלקה ההמטואונקולוגית ילדים בבית החולים הדסה עין כרם. מסמך זה הוא תוצאה של סדרת דיונים והתייעצות באשר למשבר הפוקד את המחלקה ובכדי להגיע לפתרון אמיתי בין כל הצדדים".

"שר הבריאות שב ומבהיר כי המחויבות הראשית הינה לילדים החולים, תוך הבטחת המשך הטיפול בהם וכדי לוודא כי איכות הטיפול בילדים לא תפגע. בראש ובראשונה ההנחיה היא הפרדת המחלקה ההמטואונקולוגית לילדים מהפעילות למבוגרים והבטחה כי הטיפול בילדים יעשה על ידי מומחים בהמטו אונקולוגיה ילדים בלבד, לפי הכללים המפורטים במסמך", נאמר בתגובת המשרד.

עוד נכתב בתגובה כי "שר הבריאות סמוך ובטוח כי ההנחיות שהוצאו מעניקים אפשרות לכל הצדדים להגיע להסכמות באשר להמשך פעילות המחלקה בהדסה, תוך הסדרת הפערים שהיו, ובכך להגיע לסיום המשבר, לטובת הילדים".

משה בר סימן טוב, מנכ״ל משרד הבריאות, אומר כי "המתווה הוא תוצאה של עבודה אינטנסיבית של גורמי המקצוע במשרד ונועד להבטיח שהטיפול שיינתן לילדים יהיה ברמה הגבוהה ביותר. כל החששות שהועלו על ידי הרופאים בנוגע לאופן פעילות המחלקה קיבלו מענה במתווה. אנו מצפים שהרופאים המתפטרים ימשכו את מכתבי ההתפטרות ויחזרו לעבודה סדירה".