משבר בין סעודיה לקטאר

סעודיה ממשיכה לחסום את שידורי אל ג'זירה ותוקפת את קטאר, שמתנגדת לבידודה של איראן.

גיא כהן , ד' בסיון תשע"ז

סלמן מלך סעודיה בפיסגה הערבית
סלמן מלך סעודיה בפיסגה הערבית
צילום: רויטרס

המשבר בין סעודיה לקטאר בנושא איראן החריף בימים האחרונים. סעודיה ממשיכה לחסום את שידורי רשת אל ג'זירה הקטארית, ותוקפת את קטאר, שמתנגדת לבידודה של איראן.

רשת בלומברג דיווחה היום (שני) כי שר החוץ של איחוד האמירויות אמר שנסיכויות המפרץ חוות משבר "חמור" בנושא היחס הראוי לאיראן. השר, אחמד גרגאש, כתב בטוויטר שהמחלוקת מהווה "סכנה חמורה" לששת המדינות החברות במועצת שיתוף הפעולה במפרץ – ה-GCC.

המתח גאה לאחר שסוכנות הידיעות הממשלתית של קטאר פרסמה אמירות ביקורתיות על הניסיונות לבודד את איראן. זאת, אחרי שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ומלך סעודיה, סלמאן, מתחו ביקורת חריפה על איראן בפיסגה משותפת בריאד בשבוע שעבר.

אנשי ממשל קטארים טענו שההערות נכתבו על ידי פצחנים (האקרים), והסירו אותן. למרות זאת, התקשורת בסעודיה ובאיחוד האמירויות האשימה את קטאר בסטייה מהקו המשותף של ה-GCC כלפי איראן.

המריבה תפסה את הכותרות הראשיות בעתונות הסעודית היום (שני).

מנהיג קטאר, שייח' תמים בן חמאד אל ת'אני, שוחח בטלפון עם נשיא איראן, חסן רוחני, במהלך סוף השבוע. באתר של רוחני נמסר כי המנהיג הביע את נכונותה של איראן לנהל שיחות בכדי לתפור את המשבר. "אנו רוצים שעולם האיסלם, הסובל מפילוגים, יתקדם לקראת שלום ואחווה, ולשם כך אנו מוכנים לשאת ולתת בכדי להשיג הסכם של אמת", נכתב שם.

ואולם, בו ביום פירסם גם המנהיג העליון של איראן, אייטולה עלי חמנאי, אמירה לפיה הממשל הסעודי עתיד להיכחד. "אסור ללכת שולל אחר מראית עין", כתב באתר שלו. "הם בדרכם החוצה. אין בכך כל ספק".