גיוס בנות - על אפם וחמתם של המתנגדים

רוב הציבור הדתי מוחא כפיים לבנות שמשרתות על התרומה שלהן למדינה, טוען ח"כ אלעזר שטרן.

ערוץ 7 , ד' בסיון תשע"ז

גיוס בנות - על אפם וחמתם של המתנגדים-ערוץ 7
ח"כ אלעזר שטרן
צילום: פלאש 90

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, קיימה הבוקר (ב׳) דיון בנושא חיילות דתיות בצה״ל - צרכים וחסמים במסגרת יום הוקרה לחיילות דתיות.

ח״כ אלעזר שטרן (יש עתיד) אמר בדיון כי "התנאים לחיילים דתיים בצבא היום הרבה יותר טוב מבזמני, כי הם התרבו וזה מה שיקרה גם עם הבנות הדתיות בצבא, על אפם וחמתם של מי שעושים כנגד. אחד הדברים המזעזעים בעיניי הוא משרד החינוך.

ישנו חוק שמטרת מערכת החינוך היא עידוד שירות בצה״ל אבל בפועל מקשים על בנות ומונעים מהם את הבחירה החופשית לשרת בצה״ל לפי יכולתן וכישוריהן. אני חי בציונות הדתית ורואה את הבנות שלנו לומדות יותר ומשרתות יותר. רוב הציבור הדתי מוחא כפיים לבנות שמשרתות על התרומה שלהן למדינה.

כאשר 25% מבוגרות החמ״ד מתגייסות, אי אפשר שלא לפתוח את המידע עבורן. למה לבנים מגיע שיכינו אותם לשירות מיטבי ולבנות לא? אם אומרים ששירות בנות הוא יותר מסוכן ומורכב, אז על אחת כמה וכמה – השקיעו משאבים בהכנה שלהן!".

הרב עמיטל בראלי, מנכ״ל חותם, אמר בדיון, "לפי מחקר שלנו 72% מההורים בחמ״ד רוצים שהבנות שלהם ילכו דווקא לשירות לאומי, אז למה צריך להכניס מנגנון שרוצה לחנך את הבנות וההורים בניגוד לרצונם? זו כפייה.

ארגון אלומה עוסק בשינוי תודעתי אצל הבנות ביחס לשירות הצבאי אבל לא מעניין אותם מה קורה להן אחר כך. הציבור הדתי מבין שהמקום המשמעותי בו בת אמורה לתרום ולהביא עצמה לידי ביטוי הוא בשירות הלאומי".

ח״כ עליזה לביא סיכמה את הדיון, "מדינת ישראל היא מדינת שבה האוכלוסיות מגוונות ואם המערכת לא מנגישה מידע היא יוצרת אפליה. אני קוראת למשרד החינוך, לשר החינוך נפתלי בנט, לאנשי החמ״ד ולרב אבי גיסר לגלות אחריות ולהתחיל בשיח משותף עם הארגונים הרלוונטיים, מתוך הבנת המציאות המשתנה בחינוך הממלכתי דתי.

אבקש כי תכתבו תכנית פעולה להכנה לצה״ל לתלמידות החמ״ד שמבקשות בכך לשנת הלימודים תשע״ח וכי הוועדה תקבל את תשובת המשרד ועמדתו תוך חודש ימים. אשרינו שאנחנו בדור שלמדינת ישראל יש צבא חזק ולבנות, ולדתיות בפרט יש בו מקום משמעותי ותורם".