עימות בין ח"כ שטרן ל'חותם' באדיבות ארגון חותם

דיון סוער התקיים היום (שני) בוועדה לקידום מעמד האישה ושיווין מגדרי בכנסת אשר דנה בנושא חיילות דתיות בצה"ל- צרכים וחסמים.

בדיון הציג מנכ"ל חותם עמיטל בראלי מצגת ובה נתונים שונים בנושא גיוס בנות. בפתיחת המצגת הוצגה תמונה מצויירת של חיילת מהסרטון אותו הפיץ ארגון חותם נגד גיוס בנות לפני מספר חודשים.

התמונה ואיזכור הסרטון הדליקו את ח"כ שטרן אשר החל לתקוף את בראלי. "מה זו התמונה הזו? יכול להיות שיש תלמידים שלך שזה מזיז להם משהו", קרא שטרן לעברו.

בראלי לא נשאר חייב וקרא לשטרן לשמור את מחשבותיו לעצמו, "את המחשבות שלך תשמור לעצמך. אל תטיף מוסר לאחרים", הוסיף בראלי.

לאחר הסערה המשיך בראלי ואמר, "אחרי הדברי בלע ששמענו כאן, אנחנו רואים את הנתונים ש-70% מההורים רוצים שהבנות שלהם יהיו בשרות הלאומי". הוא הציג נתונים נוספים על עקומת הגיוס של בנות לצה"ל ועל כך שחמש עשרה השנים האחרונות לא חל גידול כמעט בנתוני הגיוס של הבנות.

סערה נוספת התרחשה במהלך הדיון כאשר נטען כי החמ"ד מונע מהבנות מידע מה קורה באמת בצבא. בתגובה אמרו ראשי החמ"ד שבנושאים אלה הם כפופים לרבנות הראשית ולהחלטתם שאסור לבת דתייה להתגייס.

בעקבות הדברים, מתח ח"כ אלעזר שטרן ביקורת גם על ראשי החמ"ד. "אני הייתי בצנחנים וכמו שבזמני היה דתי, שניים, בפלוגה והיום יש כבר אחוז גבוה, כך יהיה גם עם הבנות הדתיות. האם החינוך הדתי לא נכשל בכך שרק 30% מהבנות שעושות שירות לאומי ממשיכות לשנה שנייה ואילו כל הבנות שמתגייסות עושות שנתיים - בתכנית מובנית ותורמות יותר למדינה?", תהה.

בראלי אמר בתגובה כי "אם זה משקף את המציאות, אני לא מצליח להבין את ההתנהלות כאן שכביכול מנסים לתקוף את הנציג של החמ"ד, שבא לשקף את הרצון האמיתי של ההורים ששולחים את הילדים שלהם למקום שהם מצפים שבסופו, כפי שהוגדר בעמדת החמ"ד, הבנות שלהם ילכו למקום של שירות לאומי לשנתיים".

"למה אנחנו צריכים להכניס מנגנון שישנה ויחנך את ההורים, וכמובן גם את הבנות לא בהתאם לרצונם, כי הארגונים שמוזכרים פה, לא באים לחשוף את האפשרויות השונות בצבא, אלא באים לעשות שינוי תודעתי, בניגוד לרצון של ההורים ושל הבנות עצמן", הוסיף בראלי.

הוא מתח ביקורת על נציגי ארגון 'אלומה' שעסוק בניסיון לשינוי תודעתי אצל הבנות עצמן שנמצאות כבר בתוך החמ"ד, לשנות את עמדתן ביחס לשירות הצבאי. "אנחנו בארגון 'חותם' הפקנו בזמנו סרטון על העניין הזה שעורר הרבה גלים. כיוון שהצפנו את הסוגיה עצמה, לחלק מהאנשים היה קשה לעכל את המסר, שיש בנות עם קשיים מאוד גדולים כשהן נכנסות למערכת הצבאית והחליטו לתקוף אותנו בטענות שוליות".

"אנחנו רוצים לסייע לבנות שכבר נמצאות בצבא, אלא שהציבור הדתי מבין שהמקום המשמעותי שבו בת אמורה לתרום, ובו תביא לידי ביטוי את היכולות שלה, זה במסגרת השירות הלאומי. אי אפשר להתווכח עם 85 % מהציבור הדתי", סיכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו