איסורי ריבית בתוכנית "חסכון לכל ילד"

הורה לילד הנכלל בתכנית 'חיסכון לכל ילד' שלא יבחר במסלול המנוהל עפ"י ההלכה עלול להיכשל באיסורי ריבית ולחזק חברות מחללות שבת

ערוץ 7 , ה' בסיון תשע"ז | עודכן: 09:58

איסורי ריבית בתוכנית "חסכון לכל ילד"
איסורי ריבית בתוכנית "חסכון לכל ילד"
צילום: אייסטוק

רבנים בציונות הדתית מזהירים כי הורה לילד הנכלל בתכנית 'חיסכון לכל ילד' שלא יבחר עד יום חמישי הקרוב מסלול המנוהל עפ"י ההלכה, עלול להיכשל באיסורי ריבית ולחזק חברות מחללות שבת

עפ"י תכנית "חיסכון לכל ילד" שנכנסה לתוקף בתחילת השנה, כל ילד שהוריו זכאים לקבל בגינו קצבת ילדים, זכאי להפקדה חודשית של 50 ₪ מהמדינה אל תכנית חיסכון בבנק או בקופת גמל, עד הגיעו לגיל 18.

כמו כן, רשאי כל הורה להפקיד 50 ₪ נוספים מתוך קצבת הילדים המשתלמת בגין אותו ילד, אל תכנית החיסכון. בנוסף, יזכה הילד למענק של 500 ₪ עם הגיעו לגיל 18 ומענק בסכום זהה אם לא יימשך הכסף עד הגיעו לגיל 21.

באתר הביטוח הלאומי מדגישים כי עד יום חמישי הקרוב, רשאי כל הורה לילד הזכאי להיכלל בתוכנית לבחור במסלול החיסכון המועדף עליו – בקופת גמל או בבנק. במקרה של ילדים שנולדו לאחר 1.1.17, רשאי ההורה לבחור עבורם מסלול עד חצי שנה מיום הלידה. במידה וההורים לא יבחרו מסלול עבור הילד, תעשה זאת המדינה במקומם - וכאן בדיוק נכנסת הבעיה ההלכתית.

במכתב שמפרסמים היום הרב יעקב אריאל רבה של רמת גן, הרב דב ליאור רבה של קרית ארבע, הרב יהושע שפירא ראש ישיבת ההסדר רמת גן, הרב דודי דודקביץ' רבה של יצהר, והרב שלמה אישון ראש מכון כתר לכלכלה ותורה, נכתב כך: "באנו להעיר את לבב שומרי התורה שלא יכשלו ח"ו בחשש איסורי ריבית החמורים בתוכנית החיסכון החדשה של ביטוי לאומי 'חיסכון לכל ילד'".

"במקרה בו ההורים לא יבחרו במסלול מסוים", מזהירים הרבנים, "יופקד הכסף ברוב המקרים לקופת גמל שאינה כשרה שייתכן ומלווה את כספי הילדים בריבית, מחזיקה במניות של חברות המחללות שבת ועוד". את מכתבם חותמים הרבנים בקריאה ברורה: "על כל הורה ירא שמים השוקד על טובת ילדיו לעשות את ההשתדלות הנכונה שיופקדו הכספים במסלול כשר".

ומה הן האפשרויות העומדות בפני שומרי ההלכה? אתר מיוחד שהקימו משרד האוצר והביטוח הלאומי מאפשר לגולשים לבדוק את המסלולים השונים, ובהם "מסלולי הלכה", לפני קבלת ההחלטה. לכניסה לאתר לחצו כאן