מירי רגב
מירי רגב צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד) דורשת להוציא שני מופעים בעירום מפסטיבל ישראל.

"הופתעתי לשמוע שגם השנה יתקיימו מופעים בעירום מלא כחלק אינטגרלי מהמופעים המוצעים לציבור הישראלי בפסטיבל ישראל בירושלים", כתבה רגב למנהל הפסטיבל אייל שר.

''מופע בעירום מלא - גם כשהוא בחסות אומנותית - מנוגד ופוגע בערכים הבסיסיים של הציבור הישראלי ושל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וברגשותיהם של אוכלוסיות רחבות", הסבירה רגב.

לדבריה, זכותו של כל אדם לנהוג כרצונו וזכותו של הפסטיבל לבחור את הבחירות האומנותיות שלו, "בכך אינני מתערבת, אך תקציב המדינה לא יכול להיות מחולק לפעולות הפוגעות בערכי החברה ובזהותה.

"כמקובל בחוק האמריקאי ובמדינות נוספות, אין קשר בין חופש ביטוי וחרות היצירה שהינן זכויות חשובות ומוגנות לבין הטלת חובת מימון על המדינה ביחס לכל יצירה אומנותית", הוסיפה שרת התרבות.

בדף הפייסבוק שלה הבהירה השרה רגב כי ''עוד לא שמעתי על סעיף תקציבי 'מופעי עירום'. לא מתכוונת לממן מופעי עירום מתקציב המדינה''.

מפסטיבל ישראל נמסר בתגובה: "אנחנו מודים לשרת התרבות על הברכות על התפתחותו של הפסטיבל בשנים האחרונות – צוות הפסטיבל עובד קשה להשיג את היעדים שהצבנו לעצמנו ואני שמח עד מאוד שהתוצאות נראות לעין ומתקבלות בהערכה. תודה מיוחדת למשרד התרבות על התמיכה והסיוע להמשך צמיחתו של הפסטיבל ופריחתו.

''כפי שהשרה ציינה במכתבה, מופעי הפסטיבל אשר יש בהם מרכיב של עירום הם אכן חלק אינטגראלי מהתכנית האמנותית. נדגיש שהמופעים הללו הנם מופעי אולם מכורטסים, כלומר אינם מתקיימים במרחב הציבורי הפתוח לכל, ואנו מציינים בבירור ובהבלטה בתכנייה שהם כוללים עירום, בדיוק מכיוון שאנו מתחשבים באותו ציבור שאולי אינו מעוניין במופעים אלה. ציבור זה מוזמן לבחור מתוך מגוון המופעים המשובחים האחרים שהפסטיבל מציג".

חבר מועצת עיריית ירושלים אריה קינג שהיה מהפונים הראשונים לשרה אמר, "שרת התרבות היא כקרן אור וטהרה באווירת הטומאה האפלה שאופפת את ירושלים בתקופה האחרונה. בלתי מתקבל על הדעת שבמועצת העיר ירושלים אישרו בשבוע שעבר את תקצובו של פסטיבל רווי פריצות שיתקיים במבנה בבעלות עירונית, בשעה שיש רוב של חברי מועצה דתיים וחרדים. ערב חג מתן תורה הוא הזדמנות נפלאה לחשבון נפש של ההנהגה הציונית-הדתית והחרדית בירושלים, חשבון נפש, הכיצד דווקא שרת התרבות היא שמצילה במעט את כבודה וקדושתה של ירושלים ולא מועצת העיר ירושלים".