יכלא? חירט וילדרס
יכלא? חירט וילדרס צילום: רויטרס

התביעה בהולנד אישרה כי חקירה פלילית מתנהלת בשבועות האחרונים נגד חירט וילדרס, מנהיג מפלגת הימין ההולנדית "המפלגה למען החירות", לאחר שבנאום באוסטריה בשנת 2015 התבטא נגד האיסלם הקיצוני.

על פי התביעה בהולנד, הוזמן וילדרס, הידוע בהתנגדותו החריפה לאיסלם ותמיכתו המובהקת בישראל, לנאום על האיסלם בכנס שערכה "מפלגת החירות" האוסטרית הנחשבת כמפלגת ימין קיצונית.

במהלך הנאום אמר וילדרס לקהל הנוכחים כי "האיסלם קורא לאנשים להפוך לטרוריסטים, הקוראן לא מותיר ספק בכך. האיסלם היא אידאולוגיה של שנאה ומלחמה".

זמן קצר לאחר מכן התקבלו אצל התביעה האוסטרית מספר תלונות על דבריו של וילדרס, לרבות מצד ארגונים מוסלמיים באוסטריה שטענו כי הם מהווים הטפה לאלימות ושנאה וגובלים בעבירה פלילית.

לאחר חקירה החליט התבוע האוסטרי שלא להגיש כתב אישום נגד וילדרס, אולם העביר את המשך החקירה לתביעה ההולנדית על מנת להחליט האם יש מקום להגיש כתב אישום נגד וילדרס במולדתו.

נינה בוסק, דוברת התביעה בוינה, אוסטריה, אמרה כי "החלטנו שלא להגיש נגדו כתב אישום כאן אלא להעביר את חקירת המקרה לעמיתינו בתביעה בהולנד משיקולים מעשיים". דובר התביעה בהולנד, וינסנט וינמן, אישר כי אכן נפתחה חקירה נגד הפוליטיקאי ההולנדי המתנגד בחריפות לאיסלם הקיצוני אולם אמר כי עדיין לא הוחלט האם יוגש נגדו כתב אישום בגין הסתה לאלימות ושנאה.

"אם יוחלט להגיש נגדו כתב אישום והוא יימצא אשם בהסתה, וילדרס כעלול לעמוד בפני עונש מאסר בפועל" אמר וינמן.

וילדרס עצמו הגיב על החקירה המתנהלת נגדו ותקף אותה במילים קשות. "אני מוצא את זה לא יאומן. תנו להם לתפוס שודדים ומחבלים במקום להגיש כתב אישום נגד פוליטיקאי שדיבר נגד האיסלם. זוהי בושה. זהו ג'יהאד משפטי. בעוד האליטות אשמות במשבר הקיומי בו אנו נמצאים כעת, עקב מדיניות הגבולות הפתוחים שלהם והאהבה חסרת התקדים שלהם לאיסלם, הן מוכרות אותנו לחלוטין ומניחות את החירות והביטחון שלנו על כך המאזניים. אני אומר: לא עוד. זהו הזמן לבצע את המחוייבות שלנו ולהגן על החופש שלנו ושל ילדינו" אמר וילדרס.