יהודיה תעמוד בראש אונסק"ו?

צרפת פועלת למינויה של אודרי אזולאי לראשות הארגון. ישראל שותקת בכדי לא להזיק.

תגיות: צרפת אונסק"ו
גיא כהן , י' בסיון תשע"ז

אודרי אזולאי
אודרי אזולאי
צילום: רויטרס

האם בראש אונסק"ו תעמוד, לראשונה, יהודיה? צרפת פועלת למינויה של שרת התרבות לשעבר, אודרי אזולאי, לראשות הארגון, הידועה בעמדותיה האנטי-ישראליות.

אזולאי כיהנה כשרת התרבות של צרפת מחודש פברואר 2016 ועד להשבעת הממשלה החדשה של עמנואל מקרון.

מקרון נפגש עם אזולאי בשבוע שעבר בכדי לתכנן את האסטרטגיה של צרפת לקראת אוקטובר – המועד בו חבר המנהלים של אונסק"ו יבחר את מנהיגו הבא של הארגון, לקדנציה בת ארבע שנים.

אזולאי בת ה-44 היא בתו של אנדרה אזולאי, יועץ בכיר למלך מרוקו, מוחמד ה-6. הנשיא הקודם של צרפת, פרנסואה הולנד, הביע תמיכה במועמדותה של אזולאי בחודש מרץ. מקרון צירף את תמיכתו לאחר שנבחר לנשיא.

צרפת היא המדינה האירופאית היחידה שהגישה מועמד מטעמה למשרה. המועמדים האחרים הוצגו ע"י סין, אזרבייג'ן, וייטנאם, גואטמלה, וארבע מדינות ערביות: מצרים, קטאר, עירק ולבנון. מועמדותה של אזולאי הכעיסה דיפלומטים ערבים ואירופאים, שקיוו שצרפת תאפשר לערבי להיבחר לראשות הארגון, בפעם הראשונה בתולדותיו.

אזולאי נחשבת לאשת שמאל, למרות שמעולם לא היתה חברה במפלגה הסוציאליסטית של צרפת, והיא אינה מרבה להתבטא בנושאים פוליטיים. עם זאת, כשרת תרבות, קידמה מיזם משותף עם ישראל, הקרוי "עונות משולבות". היא ביקרה בישראל וברש"פ בשנה שעברה, ביחד עם ראש ממשלת צרפת דאז, מנואל וולס.

הג'רוסלם פוסט העריך כי ישראל מעדיפה שלא להתבטא בנושא מועמדותה של אזולאי, בשל תחושה שכל התבטאות ישראלית למענה רק תזיק לה.