תקרית חריגה במסע רה"מ לאפריקה

מאבטחיו של נתניהו המבקר בליבריה התקוטטו עם מאבטחיו של נשיא טוגו, פוארה גנאסינגבה. הפגישה בין השניים נדחתה בכשעה וחצי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ז

נתניהו בליבריה
נתניהו בליבריה
Photo by Kobi Gideon / GPO

עימות פיזי קצר נרשם היום (ראשון) בין מאבטחי ראש הממשלה בנימין נתניהו למאבטחים של נשיא טוגו, פאורה גנאסינגבה, שהגיע למלון בליבריה שבו מתאכסן נתניהו על מנת להיפגש איתו.

מאבטחיו של נתניהו ביקשו לוודא את זהותיהם של מאבטחי הנשיא גנאסינגבה, ועיכבו אותם בכניסה לקומה שבה שהה ראש הממשלה.

עדי ראייה דיווחו כי בין הצדדים החלו צעקות ודחיפות שנמשכו דקות ארוכות. נשיא טוגו ראה שמעכבים את מאבטחיו ועזב את המקום. בעקבות התקרית, פגישתו עם ראש הממשלה נתניהו נדחתה בכשעה וחצי.

מוקדם יותר היום נאם ראש הממשלה נתניהו בפני ועידת ECOWAS, שמאגד כלכלית 15 ממדינות מערב יבשת אפריקה. ''זה היה חלום לבוא לכאן לארגון הזה במערב אפריקה. יש כל כך הרבה שנוכל לעשות כדי לשפר את חיי אזרחינו. אולם, כשנחתתי כאן לאחר טיסה ארוכה מישראל, גיליתי שענן קודר מרחף מעל היום המרגש הזה", אמר נתניהו.

''זהו ענן הטרור שגבה מחיר דמים כבד וקיפח את חייהם של אפריקאים תמימים רבים כל כך, לאחרונה בניז'ר ובמאלי. ובשעות האחרונות התקפה איומה נוספת פגעה באנשים חפים מפשע בלבה של לונדון''.

ראש הממשלה הדגיש, ''אנו מגנים את ההתקפה, שולחים את תנחומינו לעם הבריטי, ומבטיחים שאנו נשארים מחויבים למאבק נגד הטרור שאינו יודע גבולות.

''המחבלים הללו סוגדים למוות. הם רוצחים ללא אבחנה. אך הם לא יפחידו אותנו. הם לא ישליטו עלינו טרור. הם רק יחזקו את נחישותנו להביס אותם. וביחד, כאן באפריקה, במזרח התיכון, באירופה ובכל מקום – יחד נביס אותם מהר יותר.

אך מטרתנו היא לא רק לאחד כוחות כדי להילחם ברע, אלא לעבוד יחד כדי לקדם את הטוב. וברוח זו, באתי לכאן כביטוי לאמת אחת פשוטה: ישראל חוזרת לאפריקה ואפריקה חוזרת לישראל''.

נתניהו אמר עוד, ''אני מאמין באפריקה. אני מאמין בפוטנציאל שלה – בהווה ובעתיד. זאת יבשת שנמצאת בצמיחה. אנשיה מגוונים ומוכשרים. אני נותן עדיפות גבוהה לחיזוק הקשרים בינינו – עדיפות לאומית ובין-לאומית. זאת הסיבה שאני הוא ראש הממשלה הישראלי הראשון מזה עשרות שנים שמבקר באפריקה''.