"להאיץ ההליכים המשפטיים נגד הפושעים"

"אנו קוראים לרשויות החוק בגרמניה למצוא דרך להחיש את ההליכים המשפטיים כדי להבטיח את עמידתם לדין של הפושעים הנאציים" אמר זורוף

חיים לב - ערוץ 7 , י"א בסיון תשע"ז

"להאיץ ההליכים המשפטיים נגד הפושעים"-ערוץ 7
להאיץ את המשפטים. ד"ר אפרים זורוף
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

ארגונים בינלאומיים העוסקים בחקר פשעי הנאצים מותחים ביקורת על התמשכות ההליכים המשפטיים נגד פושעים נאצים שנפתחים בקול תרועה אך מסתיימים ללא כלום לאחר שהנאשמים מתים בטרם ביצוע גזר הדין.

הרקע לביקורת הוא מותו של הפושע הנאצי ריינהולד הנינג בשבוע האחרון לפני שהחל לרצות את עונשו.

"ענישתם של פושעים נאצים מורשעים היא חלק חשוב ביותר של ההליכים המשפטיים. העובדה שלא בוצע גזר הדין באף אחד משלושת האנשים שהורשעו בגרמניה בשנים האחרונות בגין שירותם במחנות המוות (דמיניוק, גרונינג והנינג) מחלישה את משמעותם של המשפטים האלה", טען צייד הנאצים הראשי של מרכז שמעון ויזנטל ד"ר אפרים זורוף.

"אנו קוראים לרשויות החוק בגרמניה למצוא דרך להחיש את ההליכים המשפטיים האלה כדי להבטיח שאותם פושעים שהורשעו ונגזר עליהם בצדק עונשי מאסר בפועל לא יחמקו מעונש בגלל ביורוקרטיה ו/או חמלה שלא ראויים לה".

קצין האס.אס ריינהולד הנינג, שנידון לחמש שנות מאסר בגרמניה בשל חלקו בסיוע לרצח 170 אלף בני יהודים בשואה הי"ד, מת בגיל 95 . הנינג שימש כשומר במחנה המוות אושוויץ-בירקנאו.

הוא הורשע בשנה שעברה, בבית המשפט המחוזי בדטמולד, במדינת צפון ריין-וסטפליה. הנינג הכחיש שהשתתף ברצח ההמוני, אך התובעים טענו שבתור שומר הוא סייע במעשה הטבח.

במהלך המשפט אמר הנינג כי הוא מתבייש שנתן ביודעין לאי צדק להתרחש, ולא עשה דבר בכדי להתנגד לו. "אני רוצה לומר לכם שאני מתחרט עמוקות על כך שהייתי חלק מארגון פושע שאחראי למותם של הרבה אנשים חפים מפשע, להשמדתן של משפחות רבות מספור, לאומללות, עינוי וסבל מצד הקרבנות ומשפחותיהם. שתקתי במשך זמן רב. שתקתי במשך כל חיי", הקריא בבית המשפט מהודעה כתובה. שלושה ניצולי שואה העידו במהלך משפטו. בעודו מקשיב כשעל פניו מבט אטום, סיפרו העדים על אכזריות בלתי נתפסת. הנינג הואשם ב־ 170 אלף סעיפי אישום בסיוע לרצח.

"מותו הוא דוגמא נוספת למדינות העולם להזדרז ולהעמיד לדין את הפושעים שעדיין נותרו בחיים, בטרם נאבד גם את ההזדמנות האחרונה, אנו עומדים במלחמה סביב השעון כאשר כל שעה גורלית בדרך למצות את הדין ברוצחים שפלים אלו. זהו תמרור אזהרה לרשויות החוק בעולם למצות את הדין אם פושעים שנתפסו בטרם ירד המסך. אנו חשים תחושת החמצה ואכזבה עמוקה מכך שהוא מת בטרם ריצה את עונשו", אמר זורוף.