הישוב אפרת
הישוב אפרתצילום: הדס פרוש, פלאש 90

דו"ח מבקר המדינה אשר פורסם לפני מספר ימים חשף בין היתר גם את זיהומי המים בתחומי יהודה ושומרון בפרט ואת מחדלי הזיהום הסביבתי הקיים ביו"ש בכלל.

עתירה שהוגשה היום (שני) לבג"ץ על ידי הפורום לישראל ירוקה בשיתוף עם בי"ס שדה כפר עציון מציגה כי למעשה אין אכיפה על הגורמים המזהמים ולא מתבצעת אף פעולה כנגד המפעלים המזהמים המאיימים על איכות הסביבה של כלל התושבים ביו"ש - הפלשתינים והישראלים כאחד.

העתירה שהוגשה הבוקר הופנתה נגד מפעל בטון מזהם הממוקם במרחק של כ-50 מטר מבתי התושבים בכפר הפלשתיני אום-סלמונה הסמוך לישוב אפרת שבגוש עציון, הפועל ללא רישיונות וללא אישורים רשמיים למעלה מעשור.

מדובר במפעל גדול ומשמעותי שמהווה חלק מרשת של מפעלים שכולם ממוקמים בכפרים פלשתינים בסמוך לבתי תושבים.

לפני כעשור, בשנת 2007, התחייבה המדינה להרוס את המבנה המזהם, אך מאז ועד היום לא בוצעה ההריסה. עמותת הפורום לישראל ירוקה פנתה בסוף 2016 לבג"ץ בבקשה לאכוף את צו ההריסה שניתן על המבנה ולהרוס את המפעל, אך עד עתה המבנה עומד על תילו.

הבוקר עתרה שוב עמותת הפורום לישראל ירוקה לבג"ץ יחד עם עם בית ספר שדה כפר עציון במטרה לאכוף את צו ההריסה הקיים, כשבמקביל נחתמה עצומת מאות תושבים מגוש עציון הקוראת לסגירתו של המפעל המזהם.

בעתירה צוין כי "המפעל גורם לנזק סביבתי רחב היקף, הכולל נזקים ישירים ונזקים עקיפים, מעבר לפגיעה הסביבתית ועבירות על חוקי התכנון והבניה".

עוד צוין כי "לבעלים אין כל היתר או רישיון להפעלת המפעל במקום זה... המפעל הינו חלק מתופעה רחבה של מפעלים וגורמי תעשייה הפועלים ללא רישיונות וללא הליך תכנוני מקדים או פיקוח, ההיקף הנרחב של מפעלים מסוג זה מביא למסקנה שהנזק המצרפי מצטבר, ולעתים הוא בלתי הפיך למערכות האקולוגיות האזוריות. המפעל עצמו הנו חלק מאזור תעשייה שבו קיימים מפעלים נוספים ללא רישוי מתאים, המפעל נמצא במרחק של עשרות מטרים מהיישוב אום סלמונה, ובסמיכות ליישובים נוספים, אשר ניזוקים בעיקר מפעילותו של המפעל וכן מפעילותם של יתר המפעלים שבאזור התעשייה באופן ישיר".

מהפורום לישראל ירוקה נמסר בתגובה: "גורמי אכיפת החוק בישראל וכן מערכת המשפט חייבים ליישר את הקו מול הגורמים המזהמים ולפעול לאכיפה מלאה שתיטיב עם תושביהן הערבים והיהודים של יהודה ושומרון. המצב בשטח הוא כזה שבעוד מספר שנים, במידה ולא יטופלו הגורמים המזהמים- חייהם של מאות אלפים החיים ברחבי יו"ש יהיו נתונים בסכנת חיים ממשית".