עימותים אלימים בכפר קאסם

מפגינים בכפר קאסם התעמתו עם כוחות המשטרה. תושב המקום בן 20 נהרג.

ערוץ 7 , י"ב בסיון תשע"ז | עודכן: 06:00

תושב כפר קאסם כבן 20 נהרג הלילה בעימותים שפרצו בין כוחות משטרה לתושבים במקום.

מחקירת המשטרה עולה כי סמוך לשעה 23:30 עיכב כוח משטרה בכניסה לעיר תושב כפר קאסם לבדיקת רישיונות. בבדיקת האיש עלה כי מדובר באדם הדרוש לחקירה במשטרת ישראל והכוח ביקש לעצור אותו.

האיש התנגד למעצר, תקף את השוטרים והצטרפו אליו עוד כ-50 איש שהצליחו לחלץ אותו רגעית מידי השוטרים. הכוח המשטרתי הצליח להשתלט על החשוד תוך שהחל לספוג מטחי אבנים לעברו ולעבר ניידת המשטרה. השוטרים עצרו מתפרע נוסף ויצאו מהעיר עם שני החשודים.

כתוצאה מפעולת האכיפה החלו להתאסף מאות מתפרעים בכניסה לעיר וסביב נקודת המשטרה בבניין העירייה. מאות מתפרעים החלו ליידות אבנים לעבר נקודת המשטרה בה שהו באותה עת שוטר ומאבטחים. במהלך ההתפרעות הוצתו שלוש ניידת משטרה.

מממצאים ראשוניים עולה כי המאבטח האזרחי בנקודת המשטרה שחש בסכנת חיים פתח באש לעבר המתפרעים. תושב העיר בן 21 פונה לבית החולים בילינסון כשהוא פצוע באורח אנוש ומאוחר יותר נקבע מותו. נפתחה חקירה לבירור נסיבות מותו של הצעיר.

עוד נמסר מהמשטרה כי במשך דקות ארוכות התפרעו מאות צעירים, חלקם רעולי פנים וניסו לפגוע במבנה נקודת המשטרה. כוח משטרה בפיקוד מפקד המרחב נכנס לעיר, הגיע לנקודת המשטרה ופיזר את המתפרעים.

לאורך כל האירוע שמר פיקוד המשטרה על רצף הידברות עם המנהיגות המקומית להרגעת הרוחות.

במהלך הלילה קיים מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך הערכת מצב עם פיקוד מחוז מרכז, לאחר מכן קיים פגישה עם חברי כנסת ערביים וראש עיריית כפר קאסם, במסגרת מאמצי ההידברות עם הנהגת הציבור הערבי.

עוד נמסר כי בניגוד לפרסומים שונים, נקודת המשטרה לא הוצתה ונוכחות המשטרה בנקודה נמשכה באופן רצוף. "משטרת ישראל רואה בחומרה את ההתפרעות שלוחת הרסן של פורעי חוק, ומודיעה כי ימוצה הדין עמם".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיע במהלך הלילה לכפר קאסם ומתח ביקורת על המשטרה.

"המשטרה מוסיפה עוד חטא על פשע. היא לא רק מפקירה את ביטחוננו, את רחובות הישובים שלנו, ולא מפענחת מקרי רצח, אלא היא בעצמה תוקפת ופוגעת באזרחים", אמר עודה.

"המשטרה ממשיכה להתייחס לאוכלוסייה הערבית כאויבים שיש להגן מפניהם ולא כאזרחים שיש להגן עליהם. אני נמצא עכשיו בכפר קאסם עם האזרחים שלא מוכנים לקבל יותר את המציאות המעוותת הזאת שבה דמם הוא הפקר. המעט שהמשטרה יכולה לעשות עכשיו הוא לאפשר לתושבים למחות כרצונם, בלי שהמשטרה עצמה תסכן אותם ואת ביטחונם", הוסיף.