ראש העיר אריאל

הכנסת תקיים היום (שלישי) יום מיוחד לציון יובל שנים למלחמת ששת הימים ולחידוש ההתיישבות ביהודה שומרון ובקעת הירדן - ובמסגרתו תוצג תוכנית חדשה לפיתרון מצוקת הדיור ברחבי הארץ בבנייה של עשרות אלפי יחידות דיור במערב השומרון.

בדיון בוועדת הפנים של הכנסת בו יטול חלק שר השיכון יואב גלנט, תציג מועצת יש"ע את תוכנית האב שלה לפיתרון בעיית מחירי הדיור הגבוהים במרכז הארץ.

בראשית התוכנית, שהגיעה לידי ערוץ 7 ומפורסמת כאן לראשונה, מוצגת מצוקת הדיור הקשה בגוש דן ומחירי הדיור המאמירים באזור, ובהמשך התוכנית מוצג הפיתרון: בנייה מאסיבית במערב השומרון שזוכה בתוכנית לכינוי "גוש דן החדש" או "מזרח גוש דן".

לשם בדיקת היתכנות הנושא, הזמינה מועצת יש"ע בדיקה של אנשי מקצוע אשר מיפו את סך השטחים הפנויים לבנייה בכל האזור שבין אבני חפץ וקרני שומרון בצפון, דרך העיר אריאל ועד למודיעין עילית.

במסגרת המיפוי בוצע חישוב של סך יחידות הדיור שיכולות להיבנות בכל השטח הזה ובסופו של דבר במצגת שתוצג היום בכנסת - נטען כי השטח המדובר במערב השומרון יכול להכיל באופן מיידי בניה של כ-67 אלף יחידות דיור שבהן יכולים להתגורר לא פחות מ-340 אלף בני אדם.

תוספת משמעותית של שטח לגוש דן
תוספת משמעותית של שטח לגוש דן צילום: מועצת יש"ע

על פי התוכנית, מחיר היעד לדירת ארבעה חדרים באותו אזור יעמוד על 1.2 מיליון שקלים. במצב כזה, מחיר דירה במערב השומרון יהיה זול ביותר מחצי מיליון שקלים לעומת מחיר דירה ממוצעת בגוש דן, וגם ההיצע הגדול של דירות באזור שזכה לכינוי "מזרח גוש דן" צפוי לגרום לירידת ביקושים ולירידת מחירים בגוש דן עצמו.

במועצה מציינים כי הישובים באזור זה הם נגישים ובטווחי נסיעה קרובים לאזור המרכז, ויכולים לתת פתרונות דיור נאותים למשפחות שיחפשו לגור קרוב למרכז.

כדי להפוך את התוכנית למעשית נדרש, כמובן, הליך תכנון מסודר ורציף אך במועצת יש"ע אומרים כי "בהחלט מדובר בקריאת כיוון להתחיל לשנות את דפוסי החשיבה והתכנון במדינה, ולהפנות את המבט מזרחה מגוש דן הוותיק, לעבר הרכסים המערביים של יהודה ושומרון".

יגאל דילמוני, סמנכ"ל מועצת יש"ע, ומי שהיה חבר בצוות הכנת התוכנית אמר לערוץ 7, "כבר שנים מנסים למצוא סופר-טנקר לבעיית מחירי הדירות בארץ, ואם רק נביט מזרחה נמצא את הפתרון במרחק של עשר דקות נסיעה מגוש דן. אזור מערב השומרון מגוון באוכלוסייה ומתאים לדתיים, חילוניים וחרדים, ובלי מאמץ מיוחד, רק עם קידום תוכניות בינוי, אפשר יהיה לבנות עשרות אלפי יחידות דיור באזור גוש דן החדש".

"מבט תכנוני מזרחה הוא תפיסת העולם החדשה אותה צריך להנחיל למערכת הממשלתית, ולרגל אירועי שנת היובל נציג אותו בכנסת בוועדת הפנים", סיכם דילמוני.