בלי בנייה, ירושלים תהפוך לבית אבות

דיון מיוחד בוועדת הפנים לציון 50 שנה לששת הימים. ח"כ אמסלם: "לא לבנות זה סוג של גירוש. צריך לתת ליהודים לבנות את ארץ ישראל".

ערוץ 7 , י"ב בסיון תשע"ז

ועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) ערכה הבוקר (שלישי) דיון על תוכנית מועצת יש"ע לפיתוח יישובי יו"ש, לציון יובל למלחמת ששת הימים וההתיישבות ביו"ש.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט (כולנו) אמר בדיון כי "כל המרחב שמאבני חפץ, אורנית, נילי, נעלה, גוש חלמיש, טלמונים, מכפר סבא עד נתב"ג, חיוני לקיום החיים בגוש דן. ליישב את המרחב הזה, נותן פתרון בטחוני אסטרטגי".

עוד אמר גלנט כי "על הגבעות של אבני חפץ וצופים שמעל קלקיליה ישבו ירדנים עד 67'. המרחק משם לחוף הוא 16 ק"מ, 10 מייל. קצת צפון מזרחה משם העירקים הגיעו במלחמת השחרור. הקו הדרומי, ממרחב מדבר יהודה עד סנסנה מנתק בין חברון, יאטה, דורה, לבין ההיאחזות הבדואית בנגב.

"משם ועד דימונה והמכתשים, בכל השטח יש התפרעות של אוכלוסייה בדואית שמתכוונת להשתלט על השטח ולעשות בו כרצונה. כל תושב בנגב במזרחי נשוי ל-4 נשים מהר חברון ומקבל ביטוח לאומי. אני בעד לדאוג להם אבל שימלאו גם את החובות שלהם כאזרחים. היישוב לאורך דרום הר חברון חיוני. צריך לעשות מעשה", קרא גלנט.

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם, הלין על הקפאת הבנייה. "עיר שלא מתקדמת הולכת אחורה. אם אין בנייה במעלה אדומים ובירושלים, הן יהפכו לבתי אבות. צריך לחזק את ראש הממשלה, להתקדם קדימה. בסוף אנו נמדדים לפי מעשים, ובמבחן התוצאה הבנייה היא כישלון חרוץ שלנו.

''אני קורא לראש הממשלה לעשות מעשה ציוני מספר אחת ולתת ליהודים לבנות את ארץ ישראל. לא יכול להיות שלא מצליחים לבנות איפה שגרים שם. מישהו קם בבוקר וסופר כמה בתים נבנו או לא. זה העיסוק שלהם, לבדוק אולי מישהו בנה משהו. בקצב הזה לא היינו בונים מדינה. לא לבנות זה סוג של גירוש. ילד שגדל במקום מסוים ואתה לא מאפשר לו לגור שם בבגרותו, אתה מוציא אותו מהמקום. למה אנחנו מצפים? שבוז'י או אראל מרגלית יבנו? אם אנחנו לא נבנה, מי יבנה? זה לא עולה למדינה כסף, רק מכניס כסף".

ראש עיריית אריאל, אלי שבירו, אמר כי "תוספת של 100,000 יחידות דיור במרחב שמאלפי מנשה ועד מודיעין עילית, זה פוטנציאל להורדת מחירים. זמינות ומחיר טוב הם פתרון למי שרוצה לגור בגוש דן. אנו מציעים גוש דן חדש, שיש בו 8 פארקי תעשייה, אוניברסיטה ומכללה".

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) מחה על הדיון עצמו, "עוד מעט נחשוב שבשביל זה יצאנו למלחמת ששת הימים. אתה מוכיח שהאוכלוסייה היא של משפרי דיור, שממשיכים להתבסס על התעסוקה בגוש דן. דווקא הבקעה וצפון ים המלח, ורמת הגולן שהייתה ריקה והיום גם אין למי לתת אותה, שם צריך לתמוך בהתיישבות".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם הוסיף כי "עוד מעט נחשוב שבשביל זה יצאנו למלחמת ששת הימים".