אבן פינה לשכונת וותיקי כפר עציון

במעמד השר אריאל וח"כים יתקיים טקס הנחת אבן פינה לשכונת וותיקי כפר עציון. רב הקיבוץ נזכר במאבקי הימים ההם והזמן הזה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בסיון תשע"ז

אבן פינה לשכונת וותיקי כפר עציון-ערוץ 7
סוף להקפאת אדמות גבעת הסלעים?
צילום: ירון רוזנטל

בכפר עציון תונח היום (רביעי) אבן הפינה לשכונה חדשה, שכונת 'היובל' שמבקשת לתת מענה לבני הגיל השלישי. באירוע צפויים להשתתף שר החקלאות אורי אריאל, סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, ח"כ אברהם נגוסה, ח"כ איתן ברושי ח"כ מוטי יוגב ועוד...

השכונה המדוברת צפויה לקום בסמוך לגבעת הסלעים בה הייתה עמדת ההגנה הצפונית במלחמת העצמאות, ובראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס הרב אלישיב קנוהל, רב הקיבוץ, למשמעות ההיסטורית של הקמת השכונה

"כמעט לפני חמישים שנה, בכ"ב באלול חזרנו הביתה אחרי מלחמת ששת הימים. ראש הממשלה אז, לוי אשכול, אמר לחנן פורת 'קינדרלאך, אם אתם רוצים לעלות, תעלו', ובאמת עלינו, אנשים צעירים בני 20-25 והקמנו את הגבעה מחדש במקום שבו עמד בית הורינו. זה היה טבעי, ללא ניירות ויועצים משפטיים".

ממשיך הרב קנוהל ומציין כי "השיבה הביתה מסתבכת עם חוקים דרקוניים של המינהל", ובמסגרת זו לא ניתן לקבל תב"ע על אדמות הרשומות כאדמות יהודים. "אנחנו פועלים עם שרת המשפטים וראש המינהל האזרחי כדי לפוצץ את הבלון הזה, ועם זאת פועלים להקמת השכונה במקום שאין עליו ספקות".

באשר לביטחון שאכן אדמות השכונה נמצאות בדרכן לאישור סופי לקראת בנייה, אומר הרב קנוהל כי אמנם לכאורה אין כל ספקות באשר למעמד הקרקע, אך יש לנקוט משנה זהירות שכן "ברגע שיוכרז על תב"ע יש שישים יום להעלות ערעורים וארגוני השמאל יודעים להעיר אנשים מתים לתחייה...".

"אלו אדמות שהיו בידי הקק"ל. שם נלחמו הורינו", אומר הרב קונהל שאביו ז"ל נפצע בקרבות ההם. "הוא נפצע בקרב ובזכות הפציעה הוא הועבר בלילה האחרון למשואות יצחק וכך ניצל מהטבח שנעשה בפצועים".

ממשיך הרב קנוהל ומספר על הקשר הישיר והמתמשך בין סיפורי המורשת ההם לבין הדור הצעיר של ילדי הקיבוץ. "הדור הצעיר מחובר מאוד. יש מיצג אורקולי חדש שכל מי שגר כאן מכיר וצופה בו. בגבעת הסלעים הנוער הקים מצפור יפה ומגיעים לבקר. הנוער מחובר וכולם גדלים על הפרק הזה בהיסטוריה שלנו".

את דבריו חותם הרב קנוהל ומזכיר כי אירוע הנחת אבן הפינה מתקיים במקביל למאבקים על ההסדרה של המקום, וזאת על מנת שברגע שתאושר ההסדרה יהיו כבר התכניות ערוכות וניתן יהיה להתחיל בעבודות, ממש כשם שלפני כחמישים שנה נעשו כל ההכנות לעלייה על ידי צעירי הקיבוץ בהנהגת הרב חנן פורת ורק לאחר מכן הגיע אישורו של ראש הממשלה, לוי אשכול, וכשהגיע אישור זה, ניתן היה להתחיל מיידית בהקמת הקיבוץ המתחדש.

סרטון שיוצג בטקס: