הרב סתיו: לעקור את הריקבון במערכת

יו"ר ארגון רבני צוהר מגיב לביקורת שהשמיע עליו הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו בכנס סגור, "השמצות אינן ביקורת עניינית".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ב בסיון תשע"ז

הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיו
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

הרב דוד סתיו, יו"ר הנהלת ארגון רבני צוהר, מגיב הערב (שלישי) לביקורת החריפה שמתח עליו הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, בכנס רבנים סגור.

"הוא מדבר בלי שהוא קרא, בלי שהוא יודע, בלי שהוא מבין", אמר הרב לאו על התנגדותו של הרב סתיו לרפורמת הכשרות שמובילה הרבנות הראשית.

בתגובה כתב הרב סתיו בפייסבוק, "השמצות אינן ביקורת עניינית והמילים הקשות שנאמרו על דברי ביחס למסקנות ועדת הכשרות של הרבנות הראשית, לא הייתה בהן שום התייחסות לגופם של דברים מעבר להיותם מופרכים".

אולם, לדברי הרב סתיו, "הבעיה האמתית איננה בצורת התבטאות שאינה הולמת, אלא בהחלטותיה של הועדה לבדיקת מערכת הכשרות. שום השמצה לא תצליח לחפות על כך שרוב חברי הועדה בקשו גם הם לשבור את המונופול המשחית, הקיים היום במערכת, ובלחץ של רבנים ופוליטיקאים החלטה זו לא יצאה אל הפועל".

לטענת הרב סתיו, "המלצת הועדה לאמץ מודל העסקה של משגיחי כשרות שיועסקו ישירות על ידי המועצות הדתיות, קוברת את האפשרות לחולל שינוי מהותי במערך הכשרות בישראל. דו"ח המבקר כבר הצביע על עשרים מועצות דתיות שבהן העסקת מקורבים היא דבר שבשגרה, ובעינינו ראינו כיצד רבנים ראשיים משתתפים בדיונים על מינוי בני משפחותיהם כדיינים ורבנים. החלטת הרבנות הראשית לתת סמכות מליאה למועצות הדתיות במינוי משגיחי הכשרות, מבטיחה עוד שנים רבות של קלקול ושחיתות".

"אנחנו בארגון רבני צהר נמשיך לעשות ולכוון את ספינת ההלכה היהודית במדינת ישראל על פי כללי היושר והאמת ובדרכי נועם. עשינו זאת בתחום הנישואין, חרף ביקורת של עסקנים שחששו לאחיזתם, עשינו זאת בהוכחת יהדות וכך אלפי יהודים הצליחו לשמור על זהותם ונשארו חלק משרשרת הדורות, עשינו זאת עם בני ובנות מצווה ועם ליווי משפחות אבלים ונעשה זאת גם למען הכשרות. את הריקבון שפשה במערכת יש לעקור בעזרת החלטות אמיצות, ולא לכסות עליו במילים חלולות", חתם הרב סתיו את הדברים.