הרב יונה גודמן
הרב יונה גודמן צילום: עצמי

הרב יונה גודמן קורא להורים לקראת החופש הגדול להתכונן לאתגרי התקופה הקרובה שמאופיינת בסדר יום לא קבוע.

לדבריו, "עיקר מה שיקבע את האופן בו ילדינו ייבנו בקיץ (או חלילה להפך) טמון במה שאנו ההורים, נעשה בשבועיים הקרובים, ולא בקיץ עצמו".

לדעתו של הרב גודמן, "השיטה בה מאפשרים לחופש הגדול להתחיל, חלק מהילדים ישנים עד אמצע היום, חדרם מבולגן עת הם דבוקים שעות ארוכות למחשב, אינה טובה. לא חכם לעצור רק אז, אחרי היווצרות נורמות בעייתיות, כדי להעיר להם ולגעור בהם. זה רק מעורר נוגדנים".

"עלינו לשבת עם ילדינו לפני תחילת החופש, ולכל המאוחר מיד לאחר קבלת התעודות. לשוחח בנעימות, עם אבטיח או גלידה, על החלומות שלהם לקיץ. לשמוע מה הם רוצים לעשות ומה הם מבקשים שנעשה יחדיו. רק מתוך שיחה נעימה כזו, ניתן גם לקיים תיאום ציפיות לגבי התנהגותם בקיץ", אומר הרב גודמן.

לדבריו, "השיחה הנעימה צריכה לכלול 'עשה טוב' מצד אחד, של תפילה ולימוד תורה, חסד ושותפות בבית. במקביל, היא צריכה לכלול סיכום של 'סור מרע' במובן של שעות שימוש במחשב, שעות חזרה בערב, שעת השכבה בגילים הצעירים, וכדומה".

הרב מבהיר שכדי לקיים שיחה כה חשובה ביום הראשון של הקיץ, בטרם יחלו נורמות לא רצויות, "חיוני שההורים ישבו כבר היום ויתחילו לחשוב מה ציפיותיהם מכל ילד ומה בכוונתם להציב כגבולות התנהגותו".

הוא אף מציע לשקול "תיאום עמדות עם הורים אחרים בקהילה שלהם ילדים בני אותו גיל. זה יקל עליכם להבין מה הגיוני ויקל על ילדיכם לאמץ את הכללים, עת חבריהם נדרשים לדברים דומים".

הרב גודמן מזהיר כי צריך "לדעת מראש שלא כל ההורים יסכימו לציפיותינו, וחלק ידברו בשבח העדר הגבולות. אך הדבר אינו צריך להרתיע אותנו. מספיק למצוא עוד קבוצה קטנה של הורים שעמדותיהם דומות, כדי להתכנס, להחליף מחשבות על הקיץ של ילדינו ועל תפקידנו לקראתו".

הרב גודמן מסכם ואומר "'סוף מעשה במחשבה תחילה' מהווה קריאה גם בהקשר שלנו. 'סוף מעשה' (של ילדינו בקיץ), טמון ב'מחשבה תחילה' של ההורים, בימים אלו ממש, עוד לפני החופש הגדול. זאת כדי שבע"ה נזכה, יחד עם ילדינו, לחופש גדול מהנה ובונה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו