'שתילת נאום פיקטיבי בתקשורת–קל מאוד'

פרופ' דן דולב, מומחה לסייבר, קובע כי שתילת נאום פיקטיבי של מנהיגים בעידן הסייבר הוא מעשה קל ביותר, גם אם המבצע הוא אדם בודד.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד בסיון תשע"ז

קל להגיע לכל מקום בגלובוס. אילוסטרציה
קל להגיע לכל מקום בגלובוס. אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט. פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס פרופ' דן דולב, איש בית הספר להנדסה ומדעי המחשב באוניברסיטה העברית, לקלות בה יכולים האקרים לשתול נאומים פיקטיביים ברשת תקשורת ממלכתית ולעורר מהומה בינלאומית, כפי שנטען שאירע בקטאר.

לדבריו, למעט מכשול טכני מסוים שאותו יש לעבור המשוכה בדרך לשתילת נאומים פיקטיביים במערכות תקשורת רציניות אינה גבוהה וקשה כלל ועיקר.

"מדובר בערוץ נוסף לשחרור הודעות שכיום מכונות 'פייק ניוז'. לכל אורך ההיסטוריה היו ערוצים כאלה. הסייבר הוא עוד ערוץ שדרכו אפשר להריץ שמועות כמו שבשוק היו מריצים שמועות, ולא צריך להיות גאון עולם כדי לעשות זאת".

על דרכי העולם הקדום להעברת שמועות חסרות ביסוס מזכיר פרופ' דולב כי בתקופה העתיקה "אם מישהו היה מסתובב בשוק עם בגד של איש צבא רומאי וצועק שהקיסר אמר כך וכך אנשים יישרו קו. כך בשוק מחנה יהודה, אם זה משהו עסיסי זה יתפוס הדים. הסייבר הוא עוד דרך במישור הזה והדרך לשתול מידע כזה היא לא יותר מדי קשה. לשתול פייק ניוז זה הרבה יותר פשוט ממה שאנחנו חושבים".

דולב מסכים להערכה לפיה במציאות החדשה של עולם הסייבר אם לא ראית את הנאום ננאם עליך להגיע למנהיג ולוודא שאכן הוא אמר את הברים ולא לסמוך על מתווכים כאלה ואחרים. לדבריו התקשורת אמורה להיות אמונה על העיקרון לפיו יש לבדוק את מהימנותה של כל ידיעה ובירור מקורותיה על מנת שלא ליפול במהמורת הסייבר. "לכל אלפי השנים של ההיסטוריה הייתה בעיה של איך אני מאשש מהימנות של מידע שאני מקבל".

לדבריו כדי לבצע מהלך סייברי שכזה אין צורך שהדברים יתבצעו על ידי מדינה או ארגון גדול. אולי מהלך כזה יהיה קשה לביצוע על ידי נער, אך אדם בעל ניסיון, גם אם הוא בודד, יוכל לבצע מעשים מעין אלו. פרופ' דולב מדגיש כי אין בדבריו כדי לקבוע שבמקרה זה אין מעורבות מדינתית, אך אין היא מתחייבת.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il