חיזבאללה בבעיה; צה"ל חזק ועוצמתי

הרמטכ''ל רב-אלוף גדי איזנקוט השתתף (רביעי) ביום עיון שנערך תחת הכותרת ״בשבילם״, לזכר נופלי מלחמת לבנון השנייה במרכז הקהילתי מעלה יוסף של החברה למתנ"סים.

בדברים שנשא התייחס הרמטכ"ל, בין היתר, למציאות העכשווית באזור הצפון ולאיומים על ישראל בגזרה זו.

לדברי איזנקוט, במלחמת לבנון השנייה ספג ארגון חיזבאללה מכה לא פשוטה מבחינתו, כשבין 1300 ל-1400 אנשיו נהרגו, ''פגיעה קשה מאד בתשתיות של הארגון, כשהמלחמה מסתיימת בזה שצה"ל נמצא בטווח של כ-14 ועד 7 קילומטרים בתוך לבנון.

''בפרספקטיבה של 11 שנים, ארגון חיזבאללה התעצם במבחן היכולת, למרות שהוא במורכבות גדולה מאד שאני אעמוד עליה, ומצד שני הצפון חווה 11 שנים שלא היו כדוגמתם מאז קום המדינה. ילדים גדלים בקריית שמונה ובנהריה בלי אזעקות, בלי פיצוצים של קטיושות וחדירות של מחבלים לישובים, מציאות שאפיינה את הצפון עשרות שנים''.

''מתוך הכרת העוצמה, אני יכול להגיד שבמאזן האסטרטגי של מדינת ישראל וביחסי העוצמה שלנו מול האויבים שלנו במעגל הראשון בכלל ובחזית לבנון בפרט, צה"ל הוא צבא חזק, עוצמתי, שיש לו יתרון מוחלט על אויביו", הדגיש הרמטכ''ל.

לדבריו ארגון חיזבאללה נמצא במציאות אסטרטגית מורכבת מאוד, כאשר "שליש מהארגון היום נלחם בסוריה, עיראק ותימן, רובו בסוריה. הארגון איבד 1700 מאנשיו במהלך שלוש שנים, קרוב ל-7000 פצועים, בעיות לא פשוטות בלחימה, ארגון שמתנסה בהפעלת פורמציות גדודיות ויותר מזה''.

מצד שני, חיזבאללה רוכש ניסיון בלחימה, ''ממנו אנחנו לא מתעלמים, לצד בעיות תקציביות קשות, בעיות מוראליות קשות וההבנה שהארגון הזה איבד את שני מפקדיו בשבע- שמונה שנים האחרונות. האחד זה עימאד מורנייה, שנהרג בדמשק ומפקד חיזבאללה שנרצח לפני שנה על ידי הממונים שלו, עד כמה שאנחנו יודעים וכמו שאמרתי יש לנו תמונת מודיעין טובה.

''הארגון נמצא במציאות לא פשוטה, הוא נמצא בלחימה בסוריה, ואנחנו לא נותנים לזה לתעתע, אנחנו מתעדפים את חזית הצפון ואת ארגון חיזבאללה בסדר העדיפויות הגבוה ביותר של צה"ל. יש גם תוכנית הגנתית, גם תוכנית התקפית וגם מוכנות גבוהה מאוד", פירט איזנקוט.