מבוכה לבתיה כהנא דרור בדיון בכנסת

במהלך דיון בוועדת החוקה השמיע נציג 'חותם' לעורכת הדין המבקשת להתמנות למנכ"ל בתי הדין, התבטאויות שלה נגד המוסד והדיינים שבו.

רעות הדר , י"ג בסיון תשע"ז

בתיה כהנא דרור
בתיה כהנא דרור
צילום: אריאל אלון

מבוכה לעו"ד בתיה כהנא דרור, יו״ר ארגון ״מבוי סתום״, בדיון של ועדת החוקה שהתקיים אתמול (שלישי) ועסק באפשרות למנות אישה לתפקיד מנכ"לית בתי הדין הרבניים.

נציג ארגון 'חותם', אבנר פורת, תהה באזני הנוכחים, האם ראוי שמי שמזלזל בדיינים ומנגח את בתי הדין בכל הזדמנות, יתמודד על תפקיד מנכ"ל בתי הדין.

פורת התעמת עם כהנא-דרור והזכיר לה דברים שאמרה בעצמה על בתי הדין והדיינים.

פורת ציטט מתוך ראיון של כהנא דרור לעיתון ״הארץ״, שבו אמרה כי "מי שמכיר את בתי הדין הרבניים ואת דייניהם מתחלחל מהמחשבה שלדיינים - שאין להם שמץ של מושג בענייני מקרקעין, חוזים או דיני עבודה - תהיה סמכות להוציא צווים, כולל צווי עיקול, ולקבוע פסקי דין שעלולים לחרוץ גורלות בתחום קניינו של הפרט, ובעקיפין - אף של המדינה״.

עוד אמרה כהנא דרור באותו ראיון, ״הדין והפסיקה הדתיים אינם ערוכים להתמודדות עם סוגיות כלכליות אקטואליות, שהרי עם כל עושרם ורוחב יריעתם, לא הרי 'שור שנגח את הפרה' כהרי שביתה בנמל אשדוד".

לדברי פורת, בהמשך אותו ראיון הוסיפה כהנא-דרור: "לא ברור אם הציבור ושרת המשפטים מבינים את גודל האיוולת ואת ההשלכות הרות האסון של חקיקה כזאת. מה שברור הוא, שאם הצעת החוק תעבור, הדורות העתידיים לא יאמינו שהיינו כל כך טיפשים: גם להעניק הכרה לאידיאולוגיה הכופרת בסמכות הריבון לחוקק ולשפוט בהתאם, וגם לשלם על זה. גם לאמץ את תפיסת 'ערכאות של גויים', וגם לממן משכורות לדיינים ותקציבי ענק למנגנון בתי הדין והנהלתו, שישפטו על פי דין שלמדינה אין בו יד ורגל".

בתגובה לדבריו של פורת, טענה כהנא-דרור שהדברים אינם רלוונטים וכי לא מדובר בזלזול בבתי הדין. היא ציינה כי התבטאויות אלה אינן מונעות ממנה התמודדות לתפקיד. "מה השלב הבא? לחדור לחיים הפרטיים שלי, לעקוב אחרי ולבדוק מה אני מקיימת?", התריסה.

פורת מוסיף כי "אם מישהו היה מעז לומר את הדברים שהיא אמרה על שופטי בית משפט העליון, אף אחד לא היה מעלה בדעתו למנות אותה למנכ"ל בתי המשפט".

עו"ד בתיה כהנא-דרור מסרה בתגובה כי היא עומדת מאחורי המאמר שצוטט. הוא הוסיפה כי בעיניה היא מביך יותר ש"ניסן שסלומינסקי ניהל את הישיבה שעסקה במתן הזדמנות אמיתית לנשים להתמודד לתפקיד בכיר בבתי הדין הרבניים, לטובת מעמדן של נשים - בעוד מתנהלת נגדו חקירת משטרה על פגיעה בנשים".