טקס אזכרה לאברהם 'יאיר' שטרן
טקס אזכרה לאברהם 'יאיר' שטרןצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

לידי ערוץ 7 הגיעו חומרי הדרכה רשמיים של חיל החינוך והנוער, ובהם נקיטת עמדה ברורה בגנות פעולותיהם של לוחמי המחתרות אצ"ל ולח"י שלחמו להקמת מדינת ישראל ולסילוק המנדט הבריטי.

במסמך שכותרתו היא ''הלאומיות בארץ ישראל - בין ציונים לפלסטינים'', שנכתב על ידי חיל החינוך עבור מפקדי צה''ל, נאמר באופן מפורש שבשנת 1937 הוקם ארגון האצ''ל שהפעיל ''פעולות טרור'' נגד הבריטים, ובשנת 1940 הוקם ארגון הלח''י שהפעיל "טרור קיצוני" נגד הבריטים.

בחיל החינוך מציגים שאלות מנחות שמבקשות לעורר חשיבה בקרב החיילים, וניסוחן אינו מותיר ספק באשר לעמדותיהם של כותבי המסמך. בין היתר מתבקשים המפקדים לשאול את חייליהם מה דעתם על כך ש"גורמים שונים משווים את תנועות הלח''י והאצ''ל לתנועת הפת''ח ושאר ארגוני טרור ערביים".

אי אפשר לחיות עם ערבים, רק למות איתם
(לוחם הלח״י עזרא יכין בראיון לערוץ 7 - פברואר 2017)

בעקבות פניית ערוץ 7 לדובר צה"ל, בשאלה האם זו עמדתו הרשמי של צבא ההגנה לישראל, נאמר כי "מדובר בתקלה והמסמך הוסר מהאתר".

עוד מסרו בתגובה כי מדובר ב"מסמך ישן שנכתב לפני מעל לעשור, שאינו רלוונטי ולא מצוי בשימוש", אך נציין כי המסמך הופיע באופן בולט באתר האינטרנט הצה"לי, היה זמין למפקדים ולקציני החינוך ואף נעשה בו שימוש גם בימים האחרונים.

"התפיסה החינוכית הנוכחית, המאושרת על ידי קצין החינוך הראשי, היא כי הארגונים הלח"י והאצ"ל היו משלושת ארגוני כח המגן שפעלו בתקופת המנדט הבריטי לקידום הקמת מדינת ישראל", הודיעו בצה"ל בעקבות פניית ערוץ 7.

חיל החינוך והנוער אוסר על מפקדי צה"ל לדבר עם חייליהם על זכותו של עם ישראל ביהודה ושומרון, אסור לומר שירושלים ''שוחררה'' אלא רק "אוחדה", ואף אוסר להשוות בין הניצחון הצבאי של ששת הימים לניצחונותיו של צה"ל כיום כי "זו שאלה פילוסופית שלא רלוונטית אלינו".