זעם בשמאל: "צנזורה וסתימת פיות"

באגודה לזכויות אזרח תוקפים את הקוד האתי לאקדמיה שנוסח לבקשת שר החינוך בנט, וטוענים כי מדובר בפגיעה בחופש הביטוי ובחציית קו אדום

ערוץ 7 , ט"ו בסיון תשע"ז

זעם בשמאל: "צנזורה וסתימת פיות"-ערוץ 7
נפתלי בנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

באגודה לזכויות האזרח מגיבים היום (שישי) בחריפות לקוד האתי לאקדמיה שנוסח על ידי פרופ' אסא כשר לבקשת שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי).

''הכוונה לאסור על מרצים להתבטא בנושאים פוליטיים בכיתות היא חצייה של קו אדום נוסף בניסיון לצמצם את חופש הביטוי בישראל", טוענים באגודה ומזכירים כי במוסדות האקדמיים לומדים אנשים בוגרים ומשכילים.

''משרד החינוך צריך להאמין ביכולת שלהם להקשיב לדעות שונות ומגוונות ולהתמודד איתן בצורה ביקורתית. האקדמיה היא מקום פוליטי, תוסס וביקורתי, ואסור שתהפוך למוסד שיש בו צנזורה וסתימת פיות", הוסיפו באגודה לזכויות האזרח.

כאמור, השר בנט פנה לפני מספר חודשים לפרופסור אסא כשר, שחיבר את הקוד האתי של צה״ל, וביקש ממנו לכתוב קוד אתי להתנהלות ראויה בתחומי החפיפה שבין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית. פרופסור כשר הגיש את המסמך שיובא לאישור המל״ג בקרוב.

על פי ההמלצות, כל מוסד יחוייב להקים יחידה אשר תפקח ותבקר את הפעילות הפוליטית במוסד. כל פניה שתגיע ליחידה הזו תחייב מענה לסטודנט שפנה, בניגוד למצב היום שבו סטודנט יכול להתלונן ואף אחד לא ישיב לו.

כמו כן, תיאסר התבטאויות של מרצים בנושאים פוליטיים במהלך שיעורים באקדמיה ולמעשה מרצים לא יוכלו לקדם את השקפת עולמם הפוליטית תוך כדי שיעורים.

אם מרצה בכל זאת ידבר על נושא פוליטי, סטודנט יוכל לפנות לגוף האוכף ואותו מרצה עלול לקבל ״הערה חינוכית״ מטעם המוסד. במידה ומרצה "יצפצף" על ההערה החינוכית - ישקלו נגדו צעדים משמעתיים.

עוד המליץ פרופ' כשר כי חבר סגל אקדמי לא ישתתף בחרם אקדמי על המוסדות להשכלה גבוהה ואף לא ישתתף בקריאה לזולתו לממש חרם כזה או לתמוך בו. בנוסף קליניקות ותכניות לימודים לא יוכלו לקיים שיתופי פעולה עם עמותות המזוהות פוליטית.

מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג בירך את שר החינוך נפתלי בנט על גיבוש הקוד האתי באקדמיה.

"הקוד האתי שגיבש פרופ' כשר הוא צעד ראוי ונכון בדרך למטרה - הפסקת הפוליטיזציה באקדמיה. אנו סומכים ובטוחים ששר החינוך בנט ישכיל להעביר את הקוד האתי במל"ג, ידאג ליישום ואכיפת הקוד ויהיה מי שיחזיר את השפיות לאקדמיה", אמר פלג.

''זהו יום חג לציונות לסטודנטים, לאנשי הסגל האקדמי ולאזרחי ישראל. הציונות ניצחה ומרימה היום שוב את ראשה מחדש", הוסיף.