אייכלר: אנחנו חרדים במדינה חילונית

"אנחנו חרדים במדינה חילונית וצריך לדעת שזו סתירה", הסביר ח"כ אייכלר מדוע לא תמיד ניתן 'לשבור כלים' על חילולי שבת במרחב הציבורי.

מיכל לוי , י"ז בסיון תשע"ז

אייכלר: אנחנו חרדים במדינה חילונית-ערוץ 7
זו סתירה. אייכלר
צילום: שלומי כהן, פלאש 90

שינוי כיוון? ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) תיאר הבוקר (ראשון) את מערכת היחסים בין הממשלה לסיעות החרדיות בכל הנוגע להתמודדות עם השמירה על הסטטוס קוו במדינת ישראל.

בדבריו התייחס אייכלר לפרסומים אודות חילולי שבת שבוצעו בשבת האחרונה ברכבת ישראל.

"אנחנו דופקים על השולחן ואומרים שאנחנו לא מסכימים עם המדיניות הזו אבל צריך לזכור שאנו לא בעלי הבית של המדינה", אמר אייכלר בראיון ל'רדיו קול חי'. "אנחנו חרדים במדינה חילונית וצריך לדעת שזו סתירה" אמר.

לשאלה האם אין מדובר במדיניות חדשה השיב אייכלר, "אנו עושים את מה שאנו יכולים. ברור שיותר קל לי לעלות לשידור כאיש אופוזיציה ולזעוק ולקבול כנגד הממשלה. הרבה יותר קשה להיות בתוך הממשלה ולפעול מתוכה".

"יש סטטוס קוו. אם זו הפרה של סטטוס קוו, אני איתך. אני לא מכיר את הנושא. יש פורום של שלושת ראשי המפלגות החרדיות עם ראש הממשלה. אם זו הפרה של סטטוס קוו, אז אנחנו צריכים להגיד להם לטפל בזה מול ראש הממשלה. אם זה לא הפרה של סטטוס קוו אנחנו לא יכולים לעשות יותר מדי".

מנגד, ח"כ אורי מקלב טען כי חברת החשמל מפרה את הסטטוס קוו ומחללת שבת שלא לצורך מובהק. "לפני שבועיים חברת חשמל ביקשה לבצע עבודות בהיקף נרחב בשבת. פנו אלי עובדים שומרי שבת וביקשו שאעצור את העבודות. הסתבר כי התקבל אישור לעבודה בשבת על אף שלא היה מדובר בעבודות נצרכות. יש כל הזמן כרסום בסטטוס קוו בנוגע לחילולי שבת בישראל", טען בראיון לרדיו 'קול ברמה'.

בנוגע לחילולי השבת ברכבת ישראל אמר מקלב כי "שר התחבורה טען כי המשבר סביב חילולי השבת ברכבת היה מלאכותי, זה ממש לא נכון. לתקשורת יש חלק משמעותי בבלימת חילולי השבת. עם כל הכבוד לח"כים, חייבים הד ציבורי חזק נגד חילולי שבת. המחאה חייבת להישמע ברמה".