"בנט חתום על זה - אז הם מתנגדים"

פרופ' אסא כשר התייחס בנאום באונ' בר אילן לביקורת על הצעת הקוד האתי לאקדמיה אותה גיבש עבור המועצה להשכלה גבוהה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ז בסיון תשע"ז

פרופ' אסא כשר
פרופ' אסא כשר
צילום: פלאש 90

פרופ' אסא כשר, מחבר הצעת הקוד האתי לאקדמיה שגובשה עבור המועצה להשכלה גבוהה, השתתף היום (ראשון) בכנס באוניברסיטת בר אילן שעוסק בחופש אקדמי, חופש הביטוי וחרם אקדמי.

בנאומו בכנס התייחס כשר לסערה שפרצה בעקבות הפרסום אודות הצעת הקוד האתי שחיבר לבקשת שר החינוך נפתלי בנט, וטען כי הביקורת אינה עניינית, "99 אחוזים מהתגובות שנאמרו בימים האחרונים על הקוד האתי לא היו ענייניות".

כשר התייחס בנאומו לעצם הצורך בקוד אתי, והבהיר כי קוד אתי ללא אכיפה הוא חסר משמעות, "כשאנחנו מסתכלים על אוניברסיטה שיש בה קוד אתי, יש מישהו שזאת אחריותו. לגרום לכולם שיכירו את זה ולפעול בהתאם. האחריות המיניסטריאלית חלה על ראש הארגון. אוניברסיטת בן גוריון היא היחידה שיש לה קוד אתי בארץ ושם יש ועדת אתיקה".

בהמשך ציין פרופ' כשר כי המודל שעמד לנגד עיניו הוא המודל האמריקני, "בארה"ב יש ארגון שאחראי על זה וחברי הסגל האקדמי הם החברים בארגון הזה והוא מראשית דרכו פיתח את כל הנושא הזה של אתיקה אקדמית. יש לנו יותר ממאה שנים ניסיון של גוף חזק וחשוב של פיתוח האתיקה האקדמית... "

פרופ' כשר הסביר, "בארה"ב הארגון מתנהל בצורה סדורה, האמריקאים יודעים להסדיר את ההליכים שהם מקיימים. יש להם נהלים מאוד ברורים איך הגוף הזה פועל ויש להם בדיקות יסודיות, הזדמנות לאדם להגיע ולהתבטא. ואז הם מפרסמים את דעתם. זה לא יותר מגילוי דעת...אני מניח שיש יותר מאלף אוניברסיטאות בארה"ב שאמרו שהכללים 'מקובלים עלינו ואנחנו נממש אותם'".

כשר התייחס לטענות שצפו נגדו ונגד הקוד בימים האחרונים, "מה הבעיה של האנשים האלה עם הקוד האתי? הבעיה שלהם זה בנט. ברגע שבנט חתום על משהו אז הם יהיו נגד, זה כל הסיפור. אנחנו צריכים לשמור על האקדמיה מפני הזוהמה הפוליטית הזו. לא לתת לסטנדרטים הנמוכים של הזוהמה הפוליטית להיכנס לדיון האקדמי".