נשיא אוניברסיטת אריאל:
''הקוד האתי - מסמך חשוב וטוב''

הפרופסור יהודה דנון תומך בקוד האתי שניסח פרופ' כשר לבקשת שר החינוך נפתלי בנט. "לא רוצה שאיש סגל יביע את דעותיו במסגרת הלימודים"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בסיון תשע"ז

נפתלי בנט
נפתלי בנט
Photo by Marc Israel Sellem/POOL

נשיא אוניברסיטת אריאל, פרופ' יהודה דנון, מתייחס בראיון לערוץ 7 לקוד האתי שניסח פרופ' אסא כשר עבור המועצה להשכלה גבוהה.

הקוד האתי שנוסח לבקשת שר החינוך נפתלי בנט, קובע בין היתר כי מרצים במוסדות להשכלה גבוהה לא יורשו להביע דעה פוליטית במהלך הרצאותיהם.

"העיסוק של המועצה להשכלה גבוהה בקוד האתי התחיל כבר לפני שבע שנים וראשי האוניברסיטאות והמכללות סמכו את ידיהם על אסא כשר שיכין עבורם מסמך קוד אתי, דבר שעדיין מצריך לקבל את האישור של המל"ג", אומר פרופ' דנון.

לדבריו האחריות על יישום הקוד האתי תהיה באחריות המוסדות האקדמיים. דנון מזכיר כי פרופ' כשר כתב גם את הקוד האתי של צה''ל ושל חיל הרפואה, בתקופה בה שימש דנון כקצין הרפואה הראשי.

"ניסוח הקוד האתי הוא חשוב וטוב", קובע נשיא אוניברסיטת אריאל, ''צריך לזכור שזה לא חוק עם אמצעי ענישה אלא מסמך חינוכי ועל כל מוסד אקדמאי לתרגם ולפעול לפיו, לדעת מה הגבולות של הביטוי הפוליטי מבלי לפגוע בחופש האקדמי הן ברמת ההוראה והן ברמת המחקר''.

פרופ' יהודה דנון
צילום: גור דותן

''אני לא רוצה שמרצה יבוא ויגיד במסגרת הלימודים 'אני תומך בפלוני ולכו תצביעו לו'. איש סגל שרוצה להביע את דעותיו שלא יעשה זאת במסגרת הלימודים. במחקר והפרסום הוא יכול לעשות חוג בית ולהביע שם את דעותיו כאוות נפשו".

פרופ' דנון מודה כי הוא מתקשה להבין את חבריו נשיאי האוניברסיטאות שתוקפים את המסמך שחיבר פרופ' כשר. ''אין כאן מנגנון הפחדה, לא מקלות ולא גזרים. הקוד האתי הוא קוד חינוכי ומסמך שהמוסדות, אנשי הסגל והסטודנטים צריכים ללמוד ולהטמיע. לא הולכים איתו לבית משפט".

״אני מניח שדבריו של כשר באוניברסיטת בר אילן - ׳רק בגלל שבנט חתום על המסמך הם מתנגדים׳, נאמרו על סמך התגובות שהוא קיבל", מעריך פרופ' דנון.

דנון נזכר כי בשבוע הראשון שלו כנשיא אוניברסיטת אריאל סיפרו לו על איש טלוויזיה ששכר את האולם הכי גדול באוניברסיטה כדי להקים ולהציג את מפלגתו החדשה. הכוונה כמובן היא ליאיר לפיד.

"אני לא חושב שהאוניברסיטה היא במה להרצאות פוליטיות אבל אם הוא שכר אז שיבוא ויביע את דעתו ויהיה אורח של אגודת הסטודנטים, אבל לא תחת השם של האוניברסיטה. האירוע עבר בכבוד רב", הוא מציין כבדרך אגב.