השופט סלים ג'ובראן
השופט סלים ג'ובראן צילום: Hadas Parush/FLASH90

הוועדה למינוי שופטים בחרה בצהריים (שני) בשופט סלים ג'ובראן לתפקיד המשנה לנשיאת בית המשפט העליון עד לפרישתו בחודש אוגוסט הקרוב.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "השופט ג'ובראן הוא שופט מהמעלה הראשונה ופורץ דרך. מינויו למשנה לנשיאת בית המשפט העליון יביא הרבה כבוד למדינת ישראל".

בקרוב תצטרך הוועדה לבחירת שופטים להחליט מי תמונה לנשיאת בית המשפט העליון במקומה של השופטת מרים נאור שתפרוש בחודש אוקטובר מתפקידה.

יו"ר הוועדה השרה שקד היתה רוצה לבטל את שיטת הסניוריטי ולפיה ותיק השופטים מתמנה לנשיא העליון. בשמאל נשמעת ביקורת על המהלך הזה שלא ברור האם יצא לפועל.

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית בייניש תקפה לאחרונה את שרת המשפטים ואמרה בראיון לגלי צה''ל כי השרה שקד מסכנת את מערכת המשפט. "ההתערבות הלא מחושבת והלא מנומקת שלה בשיטה מחייבת זהירות רבה יותר".

לטענת בייניש, נוהג הסניוריטי הפך למוסכמה חוקתית והסיבה שהשרה שקד מבקשת לבחון את השיטה נעוצה במינוי העתידי של השופטת אסתר חיות לנשיאת העליון. "בחינת הנושא באופן ענייני לא צריכה להיות קשורה למינוי קונקרטי של נשיא", הוסיפה.

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה עוד כי התערבות פוליטית בתחום השיפוט נחשבת לפסולה: "ליצור זיקה בין הפוליטיקאים לבין השופטים זה כמו להניח חומר נפץ שמנסים להניח מתחת ליסודות של השיטה", תקפה בייניש וקבעה: "צריך להבדיל בין תפקידים ייצוגים לתפקידים שיפוטיים מחייבים".