כל אחד יכול לעשות ברית מילה?

יו"ר ועדת הפנים תהה בדיון שהתקיים בועדת הפנים מדוע אין חובה חוקית על מוהלים בישראל להיות מוסמכים ודרש להסדיר את הנושא.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ח בסיון תשע"ז

כל אחד יכול לעשות ברית מילה?-ערוץ 7
ח"כ דודי אמסלם
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בוועדת הפנים של הכנסת התקיים היום (שני) דיון בנושא ההסמכה והפיקוח על מוהלים בישראל.

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם שאל את מנכ"ל הרבנות הראשית, משה דגן, "האם הנהלים שניסחה הרבנות הראשית להסמכה ופיקוח על מוהלים הם נהלים מחייבים או המלצות?".

דגן השיב, "הנוהל מחייב את המוהלים המוסמכים. מתוך כ-700 מוהלים פעילים בישראל, 400 מוסמכים. אין חובה חקיקתית שמוהל יהיה מוסמך. אנחנו רוצים לצאת בהסברה לציבור, שיהיה ברור מה ההבדל בין מוהל מוסמך ללא מוסמך".

אמסלם היקשה וטען כי מרבית הציבור לא יודע כלל שיש הסמכה למוהלים. "אנשים מקבלים המלצה מחבר. אף אחד לא בודק מוהל לעומק. מילה זה סוג של ניתוח. אם צריך נעשה חקיקה שמחייבת מוהל להיות מוסמך".

מנכ"ל הרבנות ענה כי "סיבוכי הברית מזעריים. מתוך כ-65,000 בריתות בשנה מגיעים לבתי חולים 60 מקרים, שמתוכם אולי מקרה אחד או שניים קריטיים והיתר היסטריה של הורים. הוועדה הבינמשרדית בודקת כל מקרה. דווקא במקרה אחד שהגיע לבית משפט היה מדובר ברופא שביצע את הברית. רופאים לא כל כך מיומנים בבריתות".

ח"כ אלעזר שטרן אמר בציניות, "אני בעד שלא תהיה חקיקה בשום תחום דתי. מה עם הכשרות?".

ח"כ רחל עזריה הוסיפה, "איך אנחנו טובלות מעניין אתכם - ובודקים כל פרט. אם מצוות דתיות הן לא עניין למדינה, פרקו את מונופול הכשרות וצאו לנו מהמקווה".

דגן ענה לה, "זו דמגוגיה. את מוציאה דברים מהקשרם".

ח"כ אמסלם התערב ואמר כי יש להסדיר את הנושא. "אנו מדברים על מצווה. אם אנו רוצים שהמוהלים יהיו מוכשרים, ולא כל מי שרוצה יחלק כרטיסי ביקור להורים שלא מבינים בזה, צריך להסדיר את העניין ולא באופן וולונטרי. למה הרבנות חושבת שזה לא אינטרס ציבורי לדאוג שמישהו יעקוב אחרי זה? שיבדוק גם אם המוהל בריא. בעניין כשרות ושחיטה, מי שמקפיד יודע לאן ללכת ואיזו כשרות לחפש, אבל ברית עושים כולם, גם אנשים לא דתיים. תקלה אחת שמתפרסמת מרתיעה אנשים".

ח"כ ישראל אייכלר טען כי "זו כפיה אנטי דתית. שבתי החולים לא יאפשרו לחלק כרטיסים של מי שאינו מוסמך, אבל מי שרוצה למול את בנו אצל מוהל לא מוסמך – לא ייתכן שיאסרו עליו. זו גזירה שבשום מקום אחר בעולם לא היינו מסכימים לה".

יו"ר הוועדה הודיע בתום הדיון, "נקבע פגישת עבודה עם הרבנים הראשיים על מנת להסדיר הסמכה ופיקוח לא וולונטריים אלא מחייבים. במסגרת ההסדרה יחפשו פתרון לחוגים שיש להם בקרה פנימית, ונמצא דרך שגם הם יקבלו הסמכה. לא מזיק למומחים שיקבלו תעודה. לאחר שננסה להגיע להבנות, הוועדה תקיים דיון נוסף במגמה להסדיר את הנושא".