"מקומה של בת דתייה הוא בשירות לאומי"

מנכ"ל הרשות לשירות לאומי נערך לשנה האחרונה בתפקיד ומסכם בסיפוק את הישגיו עד כה. "מדינת ישראל היתה שונה לגמרי בלי המתנדבים".

חזקי ברוך , י"ח בסיון תשע"ז

שר שלום ג'רבי מסכם שבע שנים כמנכ"ל הרשות לשירות לאומי-אזרחי, ונערך במלוא המרץ לשנה האחרונה שצפויה לו בתפקיד.

"היום יש למעלה מ-17 אלף משרתים ומשרתות, מהפסיפס של החברה הישראלית", סיפר ג'רבי בראיון לערוץ 7. ''לקחנו השנה 100 נערים עם רישום פלילי שעושים שירות לאומי - ובסוף נמליץ לנשיא ולשרת המשפטים למחוק להם את הרישום. המדינה והחברה הישראלית היתה שונה לגמרי בלי מתנדבי השירות הלאומי-אזרחי".

אחת המהפכות שעשה ג'רבי ב-7 שנים אחרונות היא להשוות את ההטבות שמקבלים חיילי צה"ל, כך שיחולו גם על מתנדבי השירות לאומי: תחבורה ציבורית בחינם, ביטוח חיים, טיפול רפואי בסניפי 'טרם' בחינם, טיפולי שניים ועוד.

"זאת מהפכה", הוא אומר. "כל ההטבות שחיילים מקבלים מגיעות גם למתנדבי השירות הלאומי. את ההטבה הגדולה ביותר עשיתי עם השר אורי אריאל, כל המתנדבים יקבלו נסיעה בתחבורה ציבורית בחינם''.

לפני שלושה חודשים סיכם ג'רבי עם צה''ל, כי בנות הציונות הדתית יוכלו לחתום על הצהרת דת באולפנה, באופן מרוכז, ולא יצטרכו להגיע לשם כך ללשכת הגיוס ולהפסיד יום לימודים.

בניגוד לעבר, כיום ניתן לראות מתנדבי שירות לאומי כמעט בכל מקום ובתפקידים רבים. "היום השירות הלאומי פותח אופקים אטרקטיביים וחדשים. בנות שלנו מתנדבות בשב"כ, במוסד, במשרד החוץ, במשרד הביטחון, ביחידת הסייבר ובמשרדי הממשלה''.

ג'רבי מתייחס גם לצעירות הדתיות שבוחרות להתגייס לצה''ל ומדגיש כי מבחינתו מדובר במהלך לגיטימי. "אני אומר כאן אמירה שלא כולם יאהבו: בת דתייה שהולכת לצבא היא לא פחות טובה מבת שהולכת לשירות לאומי. מקומה של בת דתייה הוא בשירות לאומי. נכון שהצבא גילה את האיכות של הבנות הדתיות ואני שמח על כך שהצבא רוצה אותן. מי שרוצה ללכת לשירות הצבאי זו זכותה".

יחד עם זאת הוא טוען: "אני לא חושב שהבנות הדתיות הולכות לצבא באותם היקפים ומספרים שהצבא מצהיר. אני אופתע מאוד אם הצבא ימסור את הנתונים של הבנות ויראה שיש גידול של בנות אולפנות שהולכות לצבא", מוסיף ג'רבי.

לאחר מאבק לא פשוט הצליח ג'רבי בשנה האחרונה, יחד עם ראש הממשלה, לבטל תקני שירות לאומי בארגוני שמאל קיצוני כמו ''בצלם''.

לדבריו, "יש גבול בין חופש ביטוי וביקורת לבין הסתה והכפשה נגד חיילי צה''ל במדינות זרות ופגיעה במדינת ישראל. אין כאן עניין של ימין ושמאל, אלא זכותה וחובתה של המדינה שלא לממן בתקנים את מי שפועל כנגדה וכנגד חייליה".

ג'רבי סבור שכבר בכיתה י'-יא' הבנות מחליטות איך לתרום למדינה ולמערכת החינוך יש אחריות גדולה בנושא. "אין ספק שראש מנהל החמ"ד אברהם ליפשיץ ושר החינוך נפתלי בנט עושים עבודה טובה וקשה כדי לראות איך אפשר לקדם את השירות הלאומי. יש עדיין בנות שחושבות שאפשר לעשות שירות לאומי בגן או בבתי חולים וליפשיץ עמל רבות כדי להכניס במערכת השעות מרצים שיסבירו לנו את כל האופציות שעומדות בפניהן".

הוא מתגאה בשילובם של בעלי צרכים מיוחדים בשירות הלאומי. "זה הישג גדול שאני גאה בו. לפני ארבע שנים היו 84 בעלי צרכים מיוחדים שהתנדבו בשירות הלאומי. היום יש 1,500 מתנדבים כאלה. המדינה והחברה היו שונים לגמרי בלי מתנדבי השירות הלאומי-אזרחי".

ימים לא קלים עברו על ג'רבי בשנים האחרונות, הוצמדה לו אבטחה לאחר שהתקבלו מכתבים ובהם איומים לפגוע בו ובבני משפחתו. אנשי שמאל קיצוני ובעלי אינטרסים כאלה ואחרים ניסו לפגוע בו בתלונות שווא, תוך השמצות קשות, אך ג'רבי לא נכנע ללחצים והמשיך לפעול במהפכה שהתחיל לפני כ-7 שנים בשירות הלאומי.

בעוד כשנה, כאמור, יפרוש ג'רבי מתפקידו ולדעתו המהפכה עדיין לא הושלמה. "יש עוד הרבה מה לעשות. אני מסתכל אחרי שבע שנים לאחור - והקדוש ברוך הוא עזר לי ולנו מאוד בכל מהפכת השירות הלאומי. אני מודה לו על הזכות שהיתה לי ושיש לי. יש כאלה שישמחו שאני הולך, אז שיחכו קצת. אמשיך לעשות למען עם ישראל".