"הקשר עם יהודי ארה"ב - אסטרטגי"

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר: "הקשר בין יהדות ארה"ב למדינת ישראל הוא נכס אסטרטגי עד קיומי, אסטרטגי טורבו".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ט בסיון תשע"ז

"הקשר עם יהודי ארה"ב - אסטרטגי"-ערוץ 7
ח"כ אבי דיכטר, יו"ר ועדת החוץ והביטחון
צילום: חזקי ברוך

ועדת המשנה ליחסי חוץ והסברה של ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ רוברט אילטוב, קיימה היום (שלישי) דיון על מגמות ביהדות ארה"ב והשפעתן על הקשר עם ישראל.

"הקשר בין יהדות ארה"ב למדינת ישראל הוא נכס אסטרטגי עד קיומי, אסטרטגי טורבו. החלשות הנכס הזה זה איום של ממש על מדינת ישראל", אמר יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר בדיון ותבע לדעת: "מי האחראי על ניהול התחום הזה בממשלה? מי המתכלל?"

חגי אליצור ממשרד התפוצות השיב לשאלה ואמר "אנחנו. יש לנו שלוש אבני בניין – 1. זהות יהודית. בלי זה אין קשר לישראל. 2. קהילות חזקות. 3. מנהיגות".

שגיא אהרון, משרד החוץ: "אנחנו מציפים את הבעיות בפני הקברניטים כלפי מעלה. אנחנו לא מקבלים החלטות. אנו מתייחסים גם לכאלה שלא מאוגדים בקהילות אבל רואים עצמם כיהודים. יש תחושות קשות בקרב הקהילות הקונסרבטיביות והרפורמיות, עד כדי משבר אמון. חשוב לנהל דיאלוג גם אם זה לא קל. אנו רואים בהם פרטנרים. עם זאת מבהירים להם שיש היבטים שהמדינה לא תוכל לבוא לקראתם, היבטים פוליטיים שמשפיעים על החקיקה. הם אומרים לנו: הבעיה לא אנחנו, אבל אתם מאבדים את הבנים והנכדים שכבר אין להם קשר רגשי למדינה. זה האתגר שצריך לעבוד עליו".

רון ברימר מהמשרד לנושאים אסטרטגיים ציין, "אנחנו עוסקים רק בהיבט של המאבק בBDS. יש תהליך רדיקליזציה בשוליים השמאליים של הקהילה היהודית, שהפכו משותפים בBDS למחוללים. הרוב הטוטלי של הקהילות נכנס למרחב הלגיטימיות, אבל יש קבוצות בשוליים שהן לא לגיטימיות, שמקדמות באופן פעיל חרמות ומשיכת השקעות ומהוות עלה תאנה לכל יתר המחרימים".

יו"ר ועדת המשנה, ח"כ רוברט אילטוב, אמר בדיון "צריך ניתוח של כל התהליכים שקורים בקהילה. לא ראינו הסתכלות על של הממשלה על כל התהליך שקורה בארה"ב. אי אפשר לומר אני אחראי רק על נגזרת. אתה צריך להבין מה קורה במקרו ולא לטפל בשלושים סטודנטים פה ומאה שם. האם אנו יודעים לזהות קהילות?"

דניס רוס, יו"ר המכון לתכנון מדיניות העם היהודי, ציין בדיון "מתקיים היום שיח דו קוטבי בארה"ב, בין הדמוקרטים לרפובליקנים. שלושה רבעים מהיהודים מזוהים עם הדמוקרטים ועם הערכים הליברליים שהמפלגה מייצגת. עד התקופה האחרונה הצלחנו לשדר את המסר שישראל איננה נושא של רפובליקנים ודמוקרטים אלה נושא של כל אמריקה. באווירה הדו-קוטבית שנוצרה חשוב מאד לשמור על קשרים טובים גם עם החלק הגדול של יהדות ארה"ב, שמזוהה עם הערכים הליברליים, על ידי הדגשת הצדדים הדמוקרטיים והליבריים בישראל. לצערי הנראות של מצעד הגאווה הגדול שהתקיים השבוע בתל אביב נמוכה בארה"ב, אבל לסוגיית הכותל ולמאבקי החרדים יש נראות גבוהה. יש הרבה צעירים יהודים שרוצים להיות בקשר עם ישראל. צריך להוציא את הסיפורים היפים ולתת להם כלים. אם הם יראו מה שאני רואה פה, יהיה קשר טבעי".

ח"כ עליזה לביא תהתה "מה קורה כשמגיע יהודי מארה"ב ומסתבר לו שהוא לא מוכר על ידי הרבנות? מה זה עושה לכל סביבתו שם? ביטול מתווה הכותל, זה כל כך חזק. האם זה 'אישיו' במשרד החוץ?"

אלון פרידמן מארגון 'הלל' ציין, "יהודי הוא לא מי שסבא שלו היה יהודי אלא מי שהנכד שלו יהיה יהודי. החיים היהודיים בקמפוסים קשורים לאג'נדות אמריקאיות. מדינת ישראל הפכה מגורם מאחד למפלג, בגלל הסכסוך עם הפלסטינים ובגלל היחס ואי ההכרה בקהילות הקונסרבטיביות והרפורמיות. זה שומט את הקרקע. תמיד יטיחו ביהודי תומך ישראל שהוא תומך במדינה שלא מקבלת אותו ותומכת בערכים שאנו לא מאמינים בהם. לכן חשוב להדגיש את הערכים הליברליים של ישראל".

הוועדה דרשה ממשרדי הממשלה להעביר לה תוכניות אסטרטגיות ותוכניות פעולה בנושא תוך חודש.