נפתלי בלס
נפתלי בלס צילום מסך מתוך יוטיוב

ערב זיכרון למורה לספורט נפתלי בלס שנערך בתל אביב שכלל סרט על דמותו, דברי הערכה וסיפורים.

משך אליו כ-80 תלמידים. ערב זה היה ערב זיכרון שני כאשר לערב הראשון הגיעו לא פחות מ-150 תלמידים, חלק כאלו שראו לאחרונה את המורה בלס לפני כמעט 60 שנה.

מי זאת אותה דמות מופלאה – המורה בלס? מה סוד הקסם שלו?

זכה המורה נפתלי בלס והוריו היו בין ראשוני הרצליה, כאשר אביו היה האדם המרכזי של תנועת המזרחי בהרצליה – סגן ראש העיר, ולאחר שהקימו את המועצות הדתיות כיהן כראש המועצה הדתית במשך כ30 שנה.

המורה בלס החל לעבוד כמורה לחינוך גופני בבתי הספר הממלכתיים דתיים עוד קודם הקמת המדינה. אולם הוא לא הסתפק בתחום הספורט וגם שימש כמורה לספורט ואחראי טיולים.

הוא החל את עבודתו בפתח תקווה ולאט לאט עבר גם לתל אביב ורמת גן. הוא מקושר יותר מכל עם בית הספר בילו בתל אביב, אבל עבד גם שנים רבות בבית הספר ישורון פתח תקוה, נצח פתח תקווה. אושא ויבנה – רמת גן והישיבה העירונית בתל אביב. לאחר גיל פרישה לא ויתר והיה מורה לספורט בישיבת 'הישוב החדש' בתל אביב עד גיל 83. בשנת תשנ"ז 4 שנים לפני פטירתו הוא זכה בתואר יקיר החינוך הדתי, תואר שניתן בפעם הראשונה למורה לספורט. סוף סוף הבינו שמורה לספורט משפיע על נפשו של הילד לא פחות מאשר מורים במקצועות עיוניים.

הוא אהב בכל לבבו ובכל מאודו כל תלמיד וזכר את כל שמות אלפי תלמידיו והתייחס לכל תלמידיו ללא יוצא מן הכלל בכבוד. כאשר בנו ערך מסע תלמידים כדי לידע אותם על ערב הזיכרון, הרי שהתגובות היו איך אפשר שלא לזכור מורה חביב כזה. המורה בלס ידע לאבחן את התלמידים המצטיינים בספורט ועודד אותם. תלמיד אחד שנשאל האם הוא זוכר את המורה בלס סיפר שהמורה בלס הציל אותו. הוא היה היפראקטיבי והמורים תמיד זרקו אותו מהכיתה המורה בלס איתר את כישרונותיו הספורטיביים ואימן אותו באופן פרטי כך שהוא בזכות הספורט הרגיש שהוא שווה משהו. בכלל יכולת האבחנה שלו לגבי כישרונות צעירים הייתה מדהימה והוא ידע לעודד ולדחוף קדימה. הוא דאג להעלות את הגאווה הדתית אצל כל תלמידיו. אולם לא רק את התלמידים הוא עודד אלא גם אצל אלו שהיו חלשים בספורט.

שתי תגובות של תלמידים שהיו חלשים בספורט:

אבא שלך ע"ה ידע לעודד גם את התלמידים הנחשלים בהתעמלות ולהפיק מהם את המיטב כדי לחזק את שרירי גופם, את בריאותם ואת ביטחונם העצמי. הוא היה גם פסיכולוג טוב ואדם חכם ורגיש לנפש התלמיד.

אביך ז"ל היה מורה לחיים. כנער שמנמן, מתוך קשיים אובייקטיביים, לא אהבתי את שיעורי הספורט. אביך ז"ל הראה לי כיצד עוברים בזחילה תחת הספסל והדגים זאת בעצמו (והרי לא היה דק גזרה במיוחד...). הוא גם לימד אותי לרוץ ולנשום נכון.

עד היום אני ממשיך לעסוק בספורט בקביעות.

ותגובות נוספות.

יקר הרוח ואציל הנפש שקידש את חיי המעשה לשם שמים, בצורה מרוממת ומכובדת, כאשר כבוד הזולת [הצעיר] היה יקר בעיניו.

זכור לטוב בהערכה רבה נפתלי בלס לא רק כמורה להתעמלות( במונחים דאז ) וכמחנך אלא גם כדמות אנושית חמה ומבינה.

המורה בלס לא סבל אפליות והרי עדותו של תלמיד.

מקרה אחד חרוט בזיכרוני במיוחד: בתרגיל הליכה על קורה נכשלתי פעם ופעמיים ושלוש, וכמה מחברי לכיתה צחקו לי, ואחד מהם גם דיבר אגב כך בלעג על מוצאי התימני. אבא שלך הגיב בחריפות רבה. הוא הפסיק את השיעור. קיבץ את כל התלמידים והפך את כל הזמן שנותר לשיעור חינוך. את המילים המדויקות שלו אני אינני זוכר, זה היה לפני קרוב ל-60 שנה. אבל אני זוכר היטב כמה הייתי נרגש ומלא רגשי תודה למורה בלס, ורגשו אלה השמורים בליבי עד עצם היום הזה.

המורה בלס היה סמל של גבורה יהודית. בצעירותו היה במשלחות של ספורטאי לאירופה. שהגיעו לוורשה נשאר המורה בלס יחד עם עוד שני חברים לשמור על האופנועים. אבנים נזרקו עליהם מלמעלה. הם עלו למעלה על הגג וראו מספרה ולא השאירו שם אבן על אבן. למחרת נכתב בכותרת ראשית של עיתון מרכזי בוורשה –'גיבורי ישראל בפעולה'. פעם אחת קצין בריטי שעמד ליד המורה בלס קילל יהודים ואז נתן לו המורה בלס סטירת לחי שזיכתה אותו במאסר של תשעה חודשים בכלא עכו.

בכלל המורה בלס היה סמל של נאמנות ואהבה לארץ ישראל. בתקופת ימית הוא ירד יחד עם אשתו דבורה לעצור את הנסיגה ושהה בימית כחצי שנה. הוא היה האדם המבוגר ביותר בימית יותר מבוגר מהרב נריה. אהבתו לתורה גם היא מרשימה הוא תרם רבות למוסדות תורה ודחף את בנו הרב אברהם להקים מכון מחקר והסברה סביב התלמוד הירושלמי.

היות והמשפחה חושבת גם על אפשרות של כתיבת ספר על דמות מיוחדת זו אנו מבקשים מכל מי שזוכר סיפור שקרה עם המורה בלס לשלוח אותו אל כתובת הדוא"ל: blasyerushalmi@gmail.com וגם מי שרוצה להתייחס לסרט מוזמן להגיב למייל זה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו