יוסי דגן
יוסי דגן צילום: גור דותן

לא פחות מ 14,000 יח"ד, עבור 50,000 תושבים פלסטינים אושרו להפקדה באזור C שבאחריות ישראלית מלאה עבור העיר קלקיליה.

מדובר בתוכנית שתכפיל את העיר, הנמצאת בשטח A, על חשבון שטח C המיועד לפיתוח ההתיישבות הישראלית ותצמצם מאוד את המרחק בין העיר הפלסטינית לישוב הישראלי צופים - שלמעשה יכותר ע"י השכונות החדשות של קלקיליה.

זאת בזמן שעבור כלל ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון, המונה כ-450,000 נפש אושרו על ידי הממשלה לפני כשבוע רק כ-2,000 יחידות דיור.

יצויין כי מדובר בתוכנית מתאר לטווח ארוך של ביצוע, עד 35 שנים - ומחכה כבר כעשר שנים לאישור.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון אומר כי מדובר בשערורייה. "בזמן שמתחשבנים איתנו כאן על כל יחידת דיור ושאושרו לכל מועצה אזורית שומרון בוועדת התכנון העליונה רק 66 יחידות דיור, מחליט הדרג המדיני להעניק לעיר הטרור קלקיליה את פרס הטרור האולטימטיבי: הכפלת השטח והכפלת האוכלוסייה".

"אני שואל האם הממשלה הזו איבדה את הבלמים? האם השתגענו לגמרי? האם אין גבול לחוסר האמינות? אי אפשר להמשיך לדבר בשני קולות. לטעון בבוקר שאנחנו עושים הכל למען ההתיישבות ובערב לעצור בנייה בהתיישבות ולקדם בנייה ערבית. אנחנו לא נוכל לאפשר לממשלה להמשיך עם אחיזת העיניים הזו", דברי דגן.

תנועת רגבים, המייצגת משפטית את היישוב צופים, שההרחבה המתוכננת של העיר קלקיליה אמורה להגיע עד סמוך מאוד לשטח היישוב, הגישה התנגדות משפטית כגד אישור התכנית.

"התכנית המוצעת תפגע קשות ביישוב צופים, שיכותר הלכה למעשה על ידי העיר הפלסטינית", אומרים ברגבים.

"ההצעה הפלסטינית היא אסון תכנוני. במקום לאשר מקסימום בניה אורבנית לגובה על בסיס התכנית הקיימת, היא מאפשרת בניה נמוכה על פני שטח עצום ומבזבזת משאבי קרקע באופן חסר היגיון", מוסיפים בתנועה.

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, הח"כים יואב קיש ובצלאל סמוטריץ' אמרו בתגובה כי "מדובר בהתנהלות בלתי סבירה ובלתי נסבלת שנעשית מתחת לשולחן ונדרוש עליה הבהרות".

"הבניה והקצאת הקרקע הנרחבת לפלסטינים בשטחי סי מצד אחד, מול זו המצומצמת לישראלים מהצד השני, חוצה את הקו האדום שממשלה לאומית יכולה להרשות לעצמה", דברי ראשי השדולה.

לשכת ראש הממשלה הגיבה לדברים ואמרה כי "מדובר בתוכנית שהובאה על ידי שר הביטחון בשנה שעברה ואושרה בקבינט. מאז אושרו לתכנון ולבנייה מעל 10,000 יחידות דיור להתיישבות היהודית, ולכן הטענה אינה נכונה ואף אבסורדית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו