נתניהו וליברמן
נתניהו וליברמןצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נמשך המאבק לסיכול תוכנית הבנייה בקלקיליה שתכלול כ-14 אלף יחידות דיור על חשבון שטחים בשליטה ישראלית מלאה (שטחי c). התכנית מבקשת להכפיל את מספר התושבים במקום ולקרב את העיר לישובים הישראלים.

הבוקר (ראשון) מתברר כי ההחלטה התקבלה בקבינט כשלא מעט שרים מהליכוד נעדרו ממנה. בין היתר מי שנעדר מהישיבה היו השרים זאב אלקין, גלעד ארדן וישראל כץ.

נזכיר כי בימיו הראשונים של השר ליברמן במשרד הביטחון הוא הציג את תכנית "המקלות והגזרים" שכללה את הבנייה בקלקיליה. על פי ההערכות, השרים ידעו שההחלטה בנושא תעלה לדיון אולם לא ידעו מתי.

פעילי שדולת א"י בכנסת פנו לשרי הקבינט בדרישה להתנגד ל"גזרים" שמשמעותם השתלטות פלסטינית על שטחי c וחלק מהשרים נערכו להתנגד להחלטה, אולם היא עלתה להצבעה באופן מפתיע בזמן שבו 40% מחברי הקבינט לא נכחו בדיון, ובהם דווקא חברי הקבינט שהיו צפויים להתנגד למהלך. בנוסף מתברר כי ככל הנראה ראש הממשלה נתניהו לא ידע עד כמה גדולה תוכנית הבנייה.

שר התיירות, יריב לוין, אמר כי הפרטים שמתבררים בעניין החלטת הקבינט ביחס לאישורי הבניה בסוגיית קלקיליה נראים כמחטף חמור ביותר ומשקפים מציאות של הכתבת מהלכים המנוגדים למדיניותה המוצהרת של הממשלה. עוד צוטט לוין כמי שסבור שיש מקום לקיים דיון מחדש בסוגיה.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון דורש דיון מחודש בקבינט: "אני נבוך מהדרך שבה מתנהלים הדברים החמורים הללו במחשכים ומאחורי הגב של ההתיישבות. בכל הכבוד איני מקבל את הניסיון להעביר את האשמה לגורם אחר. הכתובת היא רק הממשלה והאצבע מופנית לחברי הממשלה והקבינט ובראש ובראשונה אליהם. אני דורש משרי הממשלה לקיים דיון מחודש בקבינט ולבטל את ההחלטה המסוכנת והאומללה הזו".