כנס באוניברסיטת אריאל
כנס באוניברסיטת אריאלצילום: איגוד ערים לאיכות סביבה שומרון

כמדי שנה, התקיים היום (חמישי) כנס של מחקרי יהודה, שומרון ובקעת הירדן באוניברסיטת אריאל.

במהלך הכנס הוצגו עשרות מחקרים חדשים העוסקים בנושאים מגוונים דוגמת תכנון סביבתי בצבת הגיאופוליטיקה, חקר הארכיאולוגיה, החי והצומח והחקלאות באזור יו"ש וכן מחקרים בנושא כלכלה וחברה.

במהלך היום התקיים כנס תכנון סביבתי בצבת הגיאופוליטיקה, שבו השתתפו, מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון, יצחק (איצ'ה) מאיר, ראש המנהל האזרחי ביו"ש תא"ל בן-חור אחוות, מדען ראשי רשות הטבע והגנים וד"ר יהושע שקדי - מצב סביבתי ביו"ש.

מנכ"ל איגוד ערים לאיכות סביבה שומרון, איצ'ה מאיר דיבר בכנס על תכנון ביהודה ובשומרון בתנאי קונפליקט גיאו פוליטי ואמר: "לכנס השנתי באוניברסיטת אריאל של 'מחקרי יו"ש' התווסף השנה מושב בנושאי התכנון הסביבתי ביו"ש. ישנה חשיבות רבה לדיונים ושיתוף הציבור בדבר הכיוונים הנדרשים מאיתנו בימים אלה. גם האיגוד, שמזה חצי יובל עוסק בתכנון הסביבתי ב-15 הרשויות המקומיות החברות בו נדרש לבדיקת הדרכים להגברת הקיימות והבניה הירוקה בתוך הישובים והתמודדות עם החייץ שיוצר המצב הגיאופוליטי באזורים הפתוחים".

"דווקא הקשיים בתכנון המקיים לשימור המשאבים באזור בו יש אי וודאות פוליטית מהווים קטליזאטור לעשייה", הוסיף.

מוקדם יותר, דיבר ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן והתייחס לקריאתו מהימים האחרונים להכיל את הריבונות ביו"ש ולהפסיק לתת מתנות חינם ובנוסף אמר: "העשייה של מחקר ופיתוח, שצופה וחוקר את החיים האזרחיים של תושבי יהודה ושומרון היא הנורמליזציה הלכה למעשה. קראתי לממשלה מעל בימת הטקס להחיל את הריבונות על כלל שטחי יו”ש. ההתיישבות היא לא מפעל ולא פרוייקט, היא עובדה מוגמרת בשטח".