יום בחייו של פועל פלסטיני בישראל

כשבעים אלף פועלים פלסטינים עוברים מדי יום במעברים השונים ברחבי יהודה ושומרון כדי לעבוד בישראל בתחומים שונים כגון בניין, תעשייה, חקלאות ומסחר.

פלסטינים רבים יוצאים מוקדם בבוקר למעבר, עוברים בידוק בטחוני שזמנו משתנה לפי כמות הפועלים וגורמים נוספים ואחר כך ממשיכים לעבודה. כדי לייעל את מעבר הפלסטינים, החל בתקופה האחרונה המנהל האזרחי ליישם במעבר קלנדיה שיטה ניסיונית חדשה לבידוק ביטחוני מהיר באמצעות מכשיר לזיהוי טביעת אצבע המחובר לטאבלט ייעודי.

המהלך התבצע ביוזמת קציני מנהלת התיאום והקישור עוטף ירושלים ונציגות קלנדיה, אשר מפקחים גם על יישום המהלך. הפועלים הפלסטינים אשר משתמשים בשירות זה מביעים את שביעות רצונם מהמהלך ומדווחים על קיצור משמעותי במשך ההמתנה.

כדי לבחון מקרוב כיצד פועלת השיטה החדשה למעבר הפלסטינים במעברים, התלווה צוות של מערכת "אלמנסק", ביחד עם מפקד מעבר קלנדיה מטעם המנהל האזרחי, לעובדים פלסטינים של מפעל "עוף ירושלים". מאות מעובדי המפעל הפלסטינים מגיעים מדי בוקר בשבעה אוטובוסים שאוספים אותם ממקום מגוריהם שבאזור ראמאללה ומביאים אותם למעבר קלנדיה.

צוות "אלמנסק" ראה במעבר כיצד הם עוברים את הבידוק המהיר באמצעות השיטה החדשה, ומשם המשיך עמם למפעל הנמצא באזור התעשייה עטרות ליד ירושלים. לאחר מכן, ביקר הצוות במפעל והקשיב לעובדיו ומנהליו.

מעבר קלנדיה הוא אחד החשובים ביהודה ושומרון ובסביבות 2,600 פלסטינים עוברים בו מדי יום כדי לעבוד בישראל. אזור התעשייה עטרות משמעותי אף הוא, שכן המפעלים השונים שבתחומו מעסיקים כ-2,350 פלסטינים העוברים במעברים השונים מדי יום.

באשר למפעל "עוף ירושלים", העוסק בתחום בשר הבקר והעופות ומשווק את התוצרת לישראל ובייחוד למגזר החרדי, הרי שהוא בבעלות יהודית-ערבית משותפת ומועסקים בו כ-1,200 עובדים יהודים וערבים, כאשר 680 מתוכם הם פלסטינים בעלי היתרי תעסוקה בישראל.

לפי השיטה החדשה לכניסת פועלים למפעל זה, במקום להמתין בתור של מעבר קלנדיה, העובדים הפלסטינים מגיעים באוטובוסים למעבר ויורדים מהם כדי להזדהות באמצעות מכשיר לזיהוי טביעת אצבע. תוך שמונה דקות בממוצע הם כבר עולים בחזרה לאוטובוס וממשיכים בנסיעה למפעל שלהם באזור התעשייה עטרות.

אבראהים דיאב, אחד מהבעלים של מפעל "עוף ירושלים", אמר כי עובדי המפעל, ערבים ויהודים מרקעים שונים, עובדים יחדיו זה לצד זה ומכבדים אחד את השני.

הוא הוסיף כי המנהל האזרחי הקל על העובדים הפלסטינים המגיעים לעבודה באמצעות השיטה החדשה לייעול הבידוק הביטחוני. ח'ליל, אחד מעובדי המפעל, אמר בהקשר זה כי הבידוק החדש טוב יותר מהקודם, כך שמתקצרים זמני ההמתנה והדבר חיובי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו