מרתון של מאבקים

שגריר ישראל באו"ם מנהל קרב בלימה נגד עוד דו"ח אנטי ישראלי. בראיון לערוץ 7 הוא מביע תקווה שגם מזכ"ל האו"ם ישתכנע מעמדתה של ישראל

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בסיון תשע"ז

דני דנון
דני דנון
צילום: סיון פרג'

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אומר כי המאבק הישראלי באו"ם נמצא דווקא עכשיו בשיאו - ורוחות השינוי עדיין לא חלחלו מספיק אל תוך הארגון.

יום אחרי שוועדת האו"ם לעניני חברה וכלכלה של מדינות מערב אסיה (ESCWA) שפרסמה לפני מספר חודשים דו"ח המאשים את ישראל באפרטהייד, פרסמה דו"ח חדש ועוין במיוחד נגד ישראל, דנון עדיין מתקשה להירגע - במיוחד לאור ההאשמות של מחברי המסמך, לפיהן חיילי צה"ל מענים ילדים פלסטניים.

"למרות השינוי שכולנו חשים בו, עדיין יש גורמים עוינים בתוך האו"ם. הדו"ח שפרסם הארגון הוא השני. הראשון, שהישווה אותנו למדינת אפרטהייד, נגנז לאחר מאמץ קשה שלנו. אני מקווה שגם הדו"ח השקרי הזה ייגנז. אעביר את מחאתי למזכ"ל האו"ם ואני מקווה שנצליח כפי שהצלחנו בדו"ח הראשון".

זו ועדה שמוטה באופן ברור נגד ישראל?

"הוועדה הזו מורכבת ממדינות שעוינות לישראל. צריך לזכור שיש עשרות ועדות שונות שעוסקות בנושאים שונים, אבל מנצלות את הפלטפורמה הניתנת להם, על מנת לנגח את מדינת ישראל. כך הם מכניסים לתוך הדו"חות נתונים שהם הזויים לחלוטין. לפי דעתי, הם רק חושפים את רמת הצביעות והשקר, בעקבות הטענות שמעלים שם – כמו טענות שאנחנו מענים ילדים ומוציאים להורג – דברים הזויים לחלוטין".

הדו"ח הזה ייעלם כמו קודמו? מזכ"ל האו"ם יגנוז אותו?

"אני מקווה מאוד. בפעם שעברה אמרתי לו שאנשים לו מבדילים בין הארגונים באו"ם וצריך להיאבק על האמת בכל ארגון, גם אם הוא הכי קטן ושולי. אסור לנו להשאיר את המרווח הזה עם הדו"חות של האו"ם, להרים ידיים ולהגיד שאין לנו מה לעשות".

עם זאת שמענו את המזכ"ל בשבוע שעבר מתבטא בחריפות כלפי ישראל.

"צריך להבין שהמאבק שלנו הוא כמו מרתון. יש לנו ניצחונות רבים, אבל יש גם מקומות הזויים בדרך. מבחינת המזכ"ל הגישה שלנו מולו היא שישראל תהיה מדינה שווה ויתייחסו אלינו באותו סטנדרט כמו לאחרים. לכן, כשמתעלמים ממה שקורה בסוריה ומאשימים את ישראל בכל דבר אפשרי, זה מקומם".

"המאבק לא נעצר. אנחנו מציינים 50 שנים לאיחוד ירושלים, ליהודה ושומרון ולגולן – והיריבים והאויבים שלנו עושים את אותם אירועים מזווית אחרת. אפילו הזמינו חברת כנסת להשתתף בכנס נגד 'הכיבוש'. בעוד אנחנו מנסים להיאבק, גם האויבים שלנו לא נחים ומנסים להעביר מסר שקרי".

איך אתה מקבל את הזימון של חברת הכנסת תומא-סוליאמן לכנס אנטי ישראלי באו"ם?

"זה חמור ביותר. זו חציית קו אדום. עצם המחשבה שחברת כנסת מגיעה עם דרכון דיפלומטי של מדינת ישראל ומשתתפת בכנס שנועד להכפיש את מדיניות ישראל ולהוציא דיבתם של חיילי צה"ל באו"ם – זה דבר מקומם. אני לא רואה בשום מדינה אחרת שחבר פרלמנט מוציא דיבה של אותה מדינה. זה דבר שלא קורה בשום מקום אחר"