הקרמלין ברוסיה
הקרמלין ברוסיה Thinkstock

הודעתו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ ביום שישי כי הוא מבטל את הסכם ההפשרה החד צדדי עליו חתם הנשיא אובמה עם קובה, שהסיר את מרבית הסנקציות על המשטר הקובני, לא הותירה את הרוסים אדישים.

בהודעה שפרסם משרד החוץ במוסקבה ביום ראשון כינתה רוסיה את הצעד של טראמפ "רטוריקה של המלחמה הקרה" והודיע כי רוסיה עומדת לצד קובה במאבק מול ארה"ב.

"הקו החדש כלפי קובה כפי שהודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לוקח אותנו חזרה אל הרטוריקה הנשכחת למחצה של המלחמה הקרה. השינויים במדיניות מצד טראמפ מראים כי השיח האנטי-קובני עדיין קיים וזה גורם לנו לצער רב. ההקלה בסנקציות תחת משטר אובמה היה מעשה פוליטי מחושב היטב, שלא היו לו מפסידים מלבד כמה מתנגדים שוליים של קסטרו. אנו מביעים הזדהות עמוקה עם קובה", נמסר בהודעת משרד החוץ הרוסי.

נשיא ארה"ב טראמפ הודיע ביום שישי כי הוא מחזיר את ההגבלות החמורות על קשרי מסחר עם קובה, ועל נסיעות של תיירים פרטיים למדינה, מלבד במקרים מיוחדים כגון ביקורי משפחות, עסקים ממשלתיים רשמיים, חינוך ופעילות דתית, רפואה, ספורט ועוד. טראמפ הסביר את שינוי המדיניות בהפרות המתמשכות של זכויות אדם על ידי המשטר בקובה.

רוסיה וקובה מנהלות מערכת יחסים קרובה. בשנת 2015 ביקר מנהיג קובה ראול קסטרו במוסקבה ונפגש עם הנשיא פוטין, בעוד הנשיא הרוסי ביקר בקובה בשנת 2014 ונפגש עם הנשיא המקומי ועם המנהיג לשעבר פידל קסטרו שנפטר בשנה שעברה.