השרים התיישרו לפי עמדת היועמ"ש?

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה הצעת חוק של ח"כ סמוטריץ', אותה תקף היועמ"ש מנדלבליט רק לאחרונה בכנס לשכת עורכי הדין.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ד בסיון תשע"ז

ועדת השרים לחקיקה דחתה היום (ראשון) את הדיון בהצעת החוק שיזם ח"כ בצלאל סמוטריץ' האוסרת על היועץ המשפטי לממשלה להופיע בפני בית המשפט נגד עמדת הממשלה והכנסת.

ח"כ סמוטריץ' מסביר, כי "האבסורד חייב להיפסק. החוק הזה אמור להיות טריוויאלי במדינה מתוקנת. היועץ כמו כל פקיד אחר, בכיר ככל שיהיה, לא יכול להופיע נגד הגוף בשמו הוא פועל".

לדבריו, "היועץ המשפטי לממשלה אמור לייעץ לממשלה ואף לייצג אותה. באם קורה שהיועץ סבור שהוא לא מסוגל לייצג את הממשלה שיתכבד וישב בבית, תוך שאת עמדת הממשלה ייצג עו"ד אחר שהממשלה תבחר לשם כך. מציאות בה היועמ"ש מבקש לתקוף את עמדת הממשלה בבית המשפט היא בלתי מתקבלת על הדעת במדינה דמוקרטית מתוקנת".

בדברי ההסבר לחוק נכתב בין היתר, "כאשר הרשות המבצעת, הממשלה, מתייצבת בפני בית המשפט, חיוני כי העמדה שתוצג בפני בית המשפט תעלה בקנה אחד עם עמדת הממשלה".

"אין ספק שמציאות בה העמדה המיוצגת מטעם היועץ המשפטי לממשלה, שהוא עובד מדינה, אינה עולה בקנה אחד עם עמדת הממשלה, מנוגדת לעיקרון האחריות המשותפת והסמכות השיורית הקבועים בחוק-יסוד: הממשלה. מתן סמכות לקביעת עמדה עצמאית, ללא אחריות מול הכנסת וללא שהציבור באמצעות נציגיו מסוגל להביע אי אמון בפעולותיו של היועץ המשפטי לממשלה, אינה עולה בקנה אחד עם שיטת ממשל דמוקרטית", נאמר עוד.

נזכיר כי בנאום בכנס לשכת עורכי הדין באילת תקף היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט את הצעת החוק הזו וכינה אותה "יוזמה מסוכנת".

"הקביעה שקיימת 'מניעה משפטית' היא חריגה ומיוחדת לאותם מקרים מיוחדים שבהם הפעולה המבוקשת, חקיקה או פעולה מנהלית, פוגעת בזכויות יסוד חוקתיות מוגנות באופן שאינו מקיים להבנתנו את הדרישות החוקתיות", ציין מנדלבליט.

לדבריו, "דווקא במקרים החריגים והקשים הללו מבקשת הצעת החוק להשתיק את היועץ המשפטי לממשלה פן עמדתו חלילה תוצג בפני בית המשפט".

"הצעה זאת משקפת לטעמי הבנה שגויה של תפקיד היועץ המשפטי לממשלה שסותרת לחלוטין את מה שנאמר בדו"ח שמגר, היא נוטלת מהיועץ המשפטי לממשלה את אחריותו הכללית לשלטון החוק ולאינטרס הציבורי בכללותו ויש בה כדי להחליש את שלטון החוק", הוסיף מנדלבליט.