גבול הצפון - האינטרסים משחקים תפקיד

הפרסום על תמיכת ישראל במורדים, שעומדים בסתירה לעמדת מערכת הביטחון, באים לפגוע - אבל המטרה אינה ישראלית אלא פנים סורית. פרשנות

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה בסיון תשע"ז

כפר מורדים סורי סמוך לגבול עם ישראל
כפר מורדים סורי סמוך לגבול עם ישראל
קובי פינקלר

האם ישראל מסייעת למורדים בסוריה? את השאלה הזו ניסה לפתור העיתון וול סטריט ג'ורנל שהביא כתבה נרחבת עם ראיון של נציג מאחד מארגוני המורדים שטען שהתשובה חיובית.

על פי המידע בדיווח הזה, הנסמך בעיקר על שניים-שלושה מורדים, צה"ל מקיים קשר קבוע עם מתנגדי המשטר בסוריה הכולל תמיכה כלכלית ואף הוקמה יחידה צבאית האחראית על כך.

אלא שקשה להאמין שזה המצב, הגם שמדובר בעיתון אמין במיוחד. במערכת הביטחון מחזיקים בעמדה ברורה וחד משמעית לפיה ישראל אינה מעורבת בצורה כלשהי, ולו המינימלית ביותר, בלחימה בסוריה.

גם במערכת המדינית מגבים את הדברים ואמורים כי מעולם לא סופקה עזרה לארגוני המורדים.

הדבר היחידי שכן מתקיים, הוא סיוע הומניטרי לאלפי פליטים שנזקקו לטיפול רפואי וזכו לכך בישראל. אם נהנו ממנו מספר מורדים, מדובר כנראה - במקרה.

בירושלים היו מוכנים לתת ליותר פליטים סיוע כזה, אבל נראה שאזרחי סוריה מעדיפים לנדוד למקומות אחרים ולא להתקרב לגבול עם ישראל. ההסתה האנטי-ישראלית שעליה התחנכו גורמת להם לכתת את רגליהם רחוק, ולא לחפש אפילו טיפול רפואי דחוף אצל "הציונים".

אבל, כאמור, במערכת הביטחון לא מוכנים להתערב בנעשה בתוככי סוריה, אלא רק לעמוד מהצד, להותיר את הזירה לשחקנים הרבים המאיישים אותה, ורק לוודא שהטרור לא יעבור את הגבול אלינו.

למי האינטרס להצמיד את ישראל למורדים, דווקא בעת הזאת? המארג הפנימי בסוריה סבוך. למשטר אסד, שישראל שנואת נפשו - יש אינטרס מובהק לחבר בין המורדים ל"ציונים" ובכך לסמן אותם כאויב גדול עוד יותר.

הבעיה היא שהמורדים הם לא גוש מגובש כמו צבא. יש מהם קיצוניים מוסלמים, יש יותר מתונים שנלחמים על עצמאותם וכמות הארגונים והפלגים עצומה. האינטרסים נחלקים בין עשרות מיליציות חמושות - שלכל אחת אג'נדה אחרת.

גם תוכן הפרסום, מעלה השערה שמה שהועבר למטרות הומניטריות עבור האוכלוסייה האזרחית בכפרים בגבול, מגיע לידי המורדים. זה כבר משהו שקשה מאוד למנוע, כשאתה לא שולט כלל בצד המקבל, אלא מנסה לעזור מצידו האחר של הגבול.

בשורה התחתונה, דיווחים כמו זה, משרתים את הצדדים בסוריה. לישראל אין עניין, ולכן לא פרסמה הכחשה רשמית, להיות מעורבת בתוך הביצה הטובענית הזו - בשום צורה.