"מבקשים שלא יסתמו לנו את הפה"

ועדת חוקה של הכנסת דנה בסוגיית מתווה הכותל. נציג הרבנות ביקש לאפשר לרבנות להשמיע את קולה בבג"ץ. הח"כים עזריה ושטרן זעמו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה בסיון תשע"ז

ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת קיימה הבוקר (שני) דיון בנושא מתווה הכותל, זאת בין היתר לנוכח בקשתה של הרבנות הראשית לאפשר לה ייצוג עצמאי בדיון בפני בג"ץ.

ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס תקף בדיון את אנשי משרד המשפטים וכינה אותם "חבורת ביריונים פופוליסטים".

לדבריו, "המאבק פה הוא לא אם הרבנות תגיש את עמדתה או לא תגיש את עמדתה. המאבק הוא האם הרבנות היא כן חזות הכל בנושאי דת, או שיגיע פקיד ויפעל בכוחנות. הבקשה של הרבנות היא בקשה נכונה ומוצדקת".

הרב רפאל פרנק יועץ בכיר לרב הראשי ומזכיר מועצת הרבנות הראשית, הסביר בדיון את בקשת הרבנות לייצוג נפרד, "אנחנו מבקשים שלא יסתמו לנו את הפה, יש לרבנות דעה ואנחנו רוצים להביע אותה."

לדבריו, "יש צורך חשוב שדעתנו תבוא בפני בית המשפט לא ייתכן שדעתנו לא תישמע. לא ייתכן להכריע, ואי אפשר לדון בסוגיה חשובה שכזאת, מבלי לשמוע את עמדת הרבנות הראשית. לא יסתמו לנו את הפה, גם אם הדעה שלנו לא מתאימה".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) תקף את דרישת הרבנות הראשית, "במקום לקרב אנשים ליהדות בשישים השנים האחרונות הרבנות רק הרחיקה. היא קשורה לכשרות ותשאלו אנשים ברחוב מה זה כשרות יגידו לכם - שחיתות. היא קשורה לגיור ויש לנו רב ראשי שיושב בכלא על מכירת גיורים".

ח"כ שטרן הוסיף, "עכשיו נתנו ליהדות התפוצות מקום שהוא לא בית כנסת והוא לא שייך לכותל ובכלל לא שייך לרבנות אלא לרשות העתיקות. מאיפה האימפריאליזם הכובש הזה? בכוח מיעוט קואליציוני שכל הנזקים שהוא עשה ליהדותה של ישראל הוא רוצה להחיל עכשיו גם על הקשרים שלנו עם יהדות התפוצות. אני משוכנע שחברי הכנסת החרדים והחרדלי"ם לא התפללו שם. מה מפריע להם חוץ מהשנאה? הם לא מסתכלים על יהדות התפוצות. הרבנות הראשית מסמלת כישלון מתמשך ביהדותה של מדינת ישראל לפחות שאת יהדות התפוצות לא יחריבו לנו".

ח"כ רחל עזריה (כולנו) הביעה בדיון עמדה דומה, "יש פה ניסיון עקבי של הרבנות הראשית לייצר מדינה בתוך מדינה, וזה חוזר על עצמו כל כמה זמן בנושאים שונים. הרבנות מתעלמת מכוחה החוקי של המדינה, כאילו המדינה לא קמה. מדינת ישראל קמה, אני מבינה שהחקיקה מפריעה לחלק מהגורמים ברבנות הראשית, אבל זו המציאות. יש פה ניסיון לקרוע מבפנים את החברה הישראלית, להגדיר שיש שתי שיטות משפט וממשל, ולא אחת שכולנו נמצאים מתחת למטריה שלה. זה מזכיר לי את סוף תקופת הבית שני בה הקיצונים לא קיבלו את מרות החוק והממשל. אם מישהו פה חושב שהוא יביא אותנו לקצה ולייצר שיטה שמנוגדת לרוב אז הוא טועה, אנחנו לא ניתן לזה לקרות".

ח"כ עזריה הוסיפה, "אומרים לנו פה בדיון שמבחינתם שבג"ץ יחליט. כל מה שהם מבקשים זאת ההזדמנות, לתת פתחון פה, לומר דבר ושמשתיקים אותם. במכתב של הרבנות אומרים משהו אחר, שהעתירות אינן שפיטות. שימו את הקלפים על השולחן, תודו שאתם רוצים לייצר פה מדינה בתוך מדינה עם סמכויות עצמיות. גם רשות מחוקקת גם רשות שופטת וגם רשות מבצעת. הרבנות הראשית היא יחידת סמך שיש לה זכויות מסוימות. כל אדם ציוני צריך להתנגד לזה, על אחת כמה וכמה מי שמגיע מהציונות הדתית. בית הדין נכשל פעם אחרי פעם, בכל הנושא של גירושין ולכן אני מתנגדת בתוקף להצעה הזו, זה יפורר את החברה שלנו מבפנים באצטלה של לתת הזדמנות נוספת לדבר, יש פה ניסיון לחתור תחת סמכות המדינה".

ח"כ יהודה גליק טען כי הרבנות פועלת בחוסר תום לב במשבר הכותל, "לא רק שהרבנות הראשית רוצה לומר את דעתה, לא רק שהיא לא מסתפקת בזה שהיועץ המשפטי מציג אותה - היא רוצה לבוא עם אקדח ולאיים על בית המשפט. במקום שהרבנות הראשית תעמוד בחזית ותקרא לציבור 'תרגעו, תכבדו את זה שיש אנשים חושבים אחרת, תהיו אלה שדרכיה דרכי נועם תהיו כמו הרב קוק שמכיל את כל הציבור', עומדת הרבנות הראשית עם אקדח לבג"ץ ואומרת: 'אם אתם תאשרו יהיו פה מהומות'. סליחה?? אתם לא מתביישים? יהיו מהומות – נשלח את המשטרה ונעצור את הטרוריסטים!".

"מה באה הרבנות וטוענת? הרבנות טוענת שמדובר פה על חלוקת הכותל. לא היה ולא נברא! יש רחבת כותל! מדובר פה על הרחבת הכותל. עכשיו הרבנות באה ורוצה לכבוש עכשיו שטח נוסף. אם לא היו רפורמים שם הם לא היו רוצים להרחיב. האימפריאליזם הזה של הרבנות הראשית צריכה להידחות על הסף", הוסיף גליק.